Humanizm
Nie tylko broda, kapelusz i Biblia. Amisze w USA współcześnie
02 grudnia 2024
Nowe badania pokazują, że Amerykanie doświadczają wyższego poziomu samotności w porównaniu z Europejczykami. W badaniu wykorzystano dane od ponad 53 tys. osób w średnim wieku.
Naukowcy zbadali trendy w samotności w trzech pokoleniach i doszli do wniosku, że dorośli w USA zgłaszają rosnące poczucie samotności, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Kluczowe czynniki przyczyniające się do tej rozbieżności obejmują normy kulturowe, warunki społeczno-ekonomiczne i słabszy poziom bezpieczeństwa socjalnego w USA. To sugeruje potrzebę interwencji politycznych w celu rozwiązania tego problemu.
Zobacz też:
Dorośli w średnim wieku w USA zgłaszają znacznie wyższy poziom poczucia samotności niż ich europejscy odpowiednicy. Prawdopodobnym powodem są słabsze więzi rodzinne i większe nierówności dochodowe – wynika z badań opublikowanych przez American Psychological Association.
„Samotność zyskuje coraz większą uwagę na całym świecie jako kwestia zdrowia publicznego, ponieważ jej podwyższony poziom zwiększa ryzyko depresji, obniża odporność na przewlekłe choroby i zwiększa śmiertelność. Nasze badania pokazują, że w niektórych krajach ludzie w średnim wieku czują się bardziej samotni, niż w innych. Rzuca to światło na powody, dla których może tak się dziać oraz rodzi pytanie, jak rządy mogą temu zaradzić za pomocą prowadzenia lepszej polityki w tym zakresie”
– podkreśla główny autor badania, dr Frank Infurna, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym Arizona.
Biorąc pod uwagę zwiększone zainteresowanie zdrowiem publicznym, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą, naukowcy zbadali, jak samotność zmieniała się w czasie i jak różni się w poszczególnych krajach.
Infurna i jego zespół przeanalizowali dane z badań ze Stanów Zjednoczonych i trzynastu krajów europejskich. Wzięło w nich udział 53 tys. uczestników z trzech różnych pokoleń: cichego, wyżu demograficznego i pokolenia X. Dane zostały zebrane w latach 2002-2020, brano pod uwagę wyłącznie odpowiedzi uczestników, gdy ci byli w wieku od 45 do 65 lat.
„Skupiliśmy się na dorosłych w średnim wieku, ponieważ stanowią oni trzon społeczeństwa, a dowody empiryczne pokazują, że zdrowie osób w średnim wieku w USA pozostaje w tyle za innymi krajami uprzemysłowionymi”
– powiedział Infurna.
W porównaniu z Europą, dorośli w USA zgłaszali znacznie wyższy poziom poczucia samotności. Te różnice pogłębiły się, a pokolenia młodsze odczuwały je intensywniej, niż starsze. Stany Zjednoczone wykazywały stały historyczny wzrost samotności w okresie zbierania danych, natomiast niektóre narody europejskie wykazywały bardziej zróżnicowane schematy.
Na przykład Wielka Brytania i kraje Europy Śródziemnomorskiej wykazały podobny wzrost samotności wśród osób urodzonych w późnym wyżu demograficznym i pokoleniu X. Z kolei kraje Europy Północnej wykazały stabilne lub nawet nieznacznie spadające poziomu tego poczucia w różnych pokoleniach.
Różnice w normach kulturowych, warunkach społeczno-ekonomicznych i systemach bezpieczeństwa socjalnego między USA a krajami europejskimi zidentyfikowano jako potencjalne wyjaśnienie luki w samotności między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Normy kulturowe w USA często charakteryzują się indywidualizmem, zwiększonym korzystaniem z mediów społecznościowych, malejącymi kontaktami społecznymi i rosnącą polaryzacją polityczną.
Presja, z jaką borykają się amerykańscy dorośli w średnim wieku, jest również dodatkowo potęgowana przez większą mobilność mieszkaniową, słabsze więzi rodzinne, rosnącą niepewność zatrudnienia i nierówność dochodów. Ponadto, w porównaniu z niektórymi krajami europejskimi, bezpieczeństwo socjalne w Stanach Zjednoczonych jest mniej kompleksowe w zakresie urlopów rodzinnych, ochrony przed bezrobociem i wsparcia w zakresie opieki nad dziećmi.
„Różnice między krajami zaobserwowane w zakresie samotności u osób w średnim wieku powinny zaalarmować badaczy i decydentów oraz skłonić ich do tego, by lepiej poznali przyczyny, które mogą sprzyjać samotności”
– podkreślił Infurna.
To może cię również zainteresować: