Nauka
„Sztuczne Słońce” na Ziemi. Ta technologia odmieni świat
04 lutego 2025
Nowa technologia zmieni sposób funkcjonowania wielu państw. Skorzystać dzięki niej może także polska wieś
Rozpoczęło się odliczanie do rewolucji 5G, która zaangażuje człowieka w świat wirtualny na niespotykaną dotąd skalę. Internet bez przerw w zasięgu i smartfon bez informacji o braku sieci poza miastami stwarza mnóstwo możliwości. Mobilne łącza szerokopasmowe zmienią kluczowe sektory pracy państwa, takie jak opieka zdrowotna, edukacja czy rolnictwo. W tej ostatniej dziedzinie rewolucja już się rozpoczęła.
W brytyjskim miasteczku Shepton Mallet grupa ok. 50 krów została wyposażona w obroże z łącznością 5G oraz monitorujące stan zdrowia kolczyki. To prawdopodobnie jedyne testy na zwierzętach, które wydają się dopuszczalne ich obrońcom. W trakcie badań nie stała się im żadna krzywda.
Holsztyńsko-fryzyjskie krowy testują dla nas szybką łączność internetową nowej generacji – do tej pory zwykli użytkownicy sieci nie mieli z nią styczności.
Połączone z siecią obroże krów mają ułatwić im życie, a także ograniczyć konieczność obecności człowieka przy zwierzętach. W inteligentnej dojarni zastosowano wiele nowych technologicznych rozwiązań. Wśród nich są np. systemy monitoringu pracy organizmu krów wysyłające informację o pogorszeniu stanu zdrowia konkretnego zwierzęcia bezpośrednio do jego opiekuna.
Gdy krowa chce zostać wydojona, podchodzi do bramki, która otwiera się dzięki wbudowanym w obrożę czujnikom. Inteligentne urządzenia samodzielnie przygotowują stanowisko dojenia dostosowane do warunków fizycznych konkretnej krowy. Następnie zwierzę otrzymuje nagrodę w postaci jedzenia.
Sensory w obrożach uruchamiają jeszcze wiele innych procesów np. szczotki czyszczące sierść krów czy kurtyny, które otwierają się lub zamykają, wypuszczając stado na pastwiska w zależności od warunków atmosferycznych.
Szybka i niezawodna sieć 5G, także w małych miejscowościach, pozwala dostosować farmę do potrzeb zwierząt oraz ich opiekunów, co czyni taką hodowlę bardziej etyczną.
„Testujemy możliwości szybkiej transmisji informacji z sensorów w standardzie 5G, by ominąć przesył danych przez komputer osobisty na farmie i często zbyt wolne połączenia sieciowe na terenach wiejskich” – mówi Duncan Forbes, menedżer projektu Agri-EPI, cytowany przez PAP.
Testy sieci 5G w gospodarstwach wiejskich to inicjatywa amerykańskiego przedsiębiorstwa Cisco Systems. Projekt nadzoruje brytyjski rząd poprzez centrum precyzyjnej innowacji w inżynierii rolniczej (Agricultural Engineering Precision Innovation – Agri-EPI).
Źródła: Reuters, „ The Guardian”, BBC, CNN, PAP