Nauka
Na tropie życia w kosmosie. Nowe odkrycie astrofizyków
02 grudnia 2024
Biblioteka cyfrowa Internet Archive musi stawić czoła kolejnemu procesowi sądowemu w związku z jednym ze swoich projektów. Sony Music, Universal Music i kilka innych wytwórni muzycznych złożyło pozew przeciwko tej organizacji, oskarżając ją o naruszenie praw autorskich w związku z „umyślnym przesyłaniem, dystrybucją i cyfrową transmisją” nagrań dźwiękowych sprzed 1972 roku. W szczególności wytwórnie pozywają Internet Archive za Great 78 Project, który ma na celu zachowanie muzyki nagranej na płytach 78 obr./min.
Wytwórnie nazywają działania Internet Archive rażącym naruszeniem, które obejmuje muzykę artystów takich jak Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Miles Davis i Louis Armstrong. W pozwie wymieniono 2749 utworów muzycznych sprzed 1972 roku, umieszczonych w Internet Archive. Ich autorami są nieżyjący artyści, w tym między innymi Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Chuck Berry, Billie Holiday, Louis Armstrong i Bing Crosby.
Wytwórnie stwierdziły, że utwory zachowane na stronie internetowej projektu można odsłuchiwać za pośrednictwem transmisji strumieniowej i innych usług muzycznych, więc „nie grozi im utrata, zapomnienie lub zniszczenie”. Przedstawiciele Internet Archive wyjaśnili jednak, że „nadal istnieje wartość badawcza w płytach nagranych z prędkością 78 obr./min”.
Sony Music i pozostałe firmy nie zgadzają się z tym, pisząc w swojej skardze, że działania Internet Archive znacznie wykraczają poza cele ochrony i badań.
Internet Archive bezwstydnie dąży do zapewnienia bezpłatnego i nieograniczonego dostępu do muzyki dla wszystkich, niezależnie od praw autorskich i majątkowych. Przekazując kopie tych plików osobom postronnym, organizacja ta powiela i rozpowszechnia bez zezwolenia chronione nagrania dźwiękowe powodów
napisały firmy w skardze.
Według Bloomberga wytwórnie domagają się ustawowego odszkodowania w wysokości do 150 000 dolarów za każde chronione nagranie dźwiękowe. Ostateczna kwota może wynieść nawet 372 miliony dolarów.
Zobacz również:
Witryna Internet Archive jest również uwikłana w batalię prawną z grupą amerykańskich wydawców pod przewodnictwem Hachette Book Group o National Emergency Library. Organizacja wypożyczała cyfrowo zeskanowane kopie książek za pośrednictwem programu w szczytowym okresie pandemii. Wydawcy określili to jako „umyślne masowe naruszenie praw autorskich”. Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w tej sprawie. Organizacja planuje jednak odwołać się od tej decyzji.
Organizacja non-profit Internet Archive powstała w 1996 roku, a jej misją jest zapewnienie powszechnego dostępu do wszelkiej wiedzy. Uważa się za bibliotekę cyfrową, która zapewnia bezpłatny dostęp badaczom, historykom, naukowcom i ogółowi społeczeństwa. Natomiast program „Great 78 Project” poświęca się ochronie, badaniom i odkrywaniu płyt 78 obr./min. Zapewnia on bezpłatny dostęp do ponad 400 000 nagrań.
Powodowie UMG Recordings, Capitol Records, Concord Bicycle Assets, CMGI Recorded Music Assets, Sony Music i Arista Music, którzy posiadają w całości lub w części prawa autorskie do niektórych dzieł muzycznych w kolekcji, twierdzą, że utwory były nielegalnie rozpowszechniane wśród osób odwiedzających Internet Archive „miliony razy”.
Potrzeba zarchiwizowania utworów sprzed ery cyfrowej jest w zasadzie oczywista. Nieco trudniej zrozumieć postępowanie organizacji Internet Archive. Czym innym jest przeniesienie nagrań z płyt 72 obr./min, a co innego udostępnianie ich bezpłatnie. W serwisach strumieniowych, za które się płaci, można znaleźć te same nagrania, więc trudno zrozumieć argumenty Internet Archive. Jeśli wytwórnie muzyczne zapłaciły za prawa majątkowe do utworów, które nie są w domenie publicznej, to ich roszczenia są zasadne. Ostatecznie jednak to sąd zdecyduje, kto ma rację.
Źródła: