Humanizm
Dziecko potrzebuje czułości. Jej brak ma tragiczne konsekwencje
22 grudnia 2024
Młodzi Amerykanie czują się coraz mniej komfortowo w środowiskach LGBTQ – wynika z sondażu. Według ekspertów, jest to zapowiedź „kryzysu społecznego oraz dyskryminacji”
Organizacja GLAAD (kiedyś Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) opublikowała raport z corocznego badania Accelerating Acceptance Index, który m.in. pokazuje stosunek młodych Amerykanów do osób ze społeczności LGBTQ. Wyniki opublikowano cztery dni przed 50. rocznicą słynnych zamieszek w Stonewall, a jednocześnie przed rozpoczęciem Światowej Parady Równości w Nowym Jorku. Według ekspertów wnioski z raportu są alarmujące.
Badanie zostało przeprowadzone na początku roku w formie ankiety internetowej. Wzięło w nim udział 1970 osób. Respondenci udzielili odpowiedzi na siedem pytań dotyczących sytuacji, w których mają styczność ze środowiskami LGBTQ, m.in.: w szkole i miejscach kultu, pytano także o reakcję na widok pary jednopłciowej trzymającej się za ręce. Naukowcy zaznaczają, że głównym celem ankiety było zwrócenie uwagi społeczeństwa na szybkie tempo zmian zachodzących w postrzeganiu środowisk LGBTQ.
Najważniejszy wniosek badania mówi o znaczącym spadku akceptacji młodych osób wobec środowisk LGBTQ, jednak poza tym w raporcie znalazło się jeszcze kilka istotnych informacji dotyczących postaw społecznych. Na przykład, na stabilnym poziomie utrzymuje się stosunek starszych Amerykanów do społeczności LGBTQ. Prawie połowa badanych (49 proc.) deklaruje akceptację lub wyraża zadowolenie z kontaktów z członkami tej społeczności.
W okresie dwóch ostatnich lat nie zmieniła się również liczba osób ujętych w raporcie jako resisters (które nie czują się swobodnie w żadnej z siedmiu wspomnianych sytuacji) i wciąż utrzymuje się na poziomie 13 proc.
Znacznie bardziej pesymistyczny obraz dotyczy ludzi w wieku 18-34 lata. Już drugi rok z rzędu badanie pokazuje, że coraz mniej osób w tej grupie wiekowej czuje się dobrze w kontaktach z osobami bi-, homo- czy transseksualnymi. W 2017 r. swobodne przebywanie wśród osób LGBTQ deklarowało 63 proc. badanych. W 2018 r. nastąpił największy spadek – do 53 proc., natomiast w 2019 r. – do 45 proc.
Eksperci podkreślają, że wpływ na ten wynik miała rosnąca liczba młodych kobiet, które są nieprzychylnie nastawione do środowisk LGBTQ. „Młodzi ludzie są bombardowani mową nienawiści na platformach społecznościowych. Nasza toksyczna kultura podsyca w nich strach wobec odmienności” – twierdzi John Gerzema, dyrektor generalny Harris Poll, agencji, która współpracowała przy badaniu.
Mimo spadku akceptacji i sympatii młodych respondentów wobec osób LGBTQ, w raporcie odnotowano, że 80 proc. badanych Amerykanów wciąż popiera ideę równości osób bi-, homo- i transseksualnych wobec prawa. Ta statystyka pozostaje niezmienna od 2016 r.
„Większość Amerykanów wyznaje ideę równych praw dla mniejszości, jednak taka postawa nie musi być tożsama z akceptacją” – tłumaczy Rich Ferraro, dyrektor GLAAD ds. komunikacji.
Według Sary Kate Ellis, dyrektorki generalnej GLAAD, jej organizacja od początku 2019 r. udokumentowała ok. 40 tys. przypadków przemocy wobec osób LGBTQ. W raporcie znajdują się również informacje o dyskryminacji, do której dochodzi coraz częściej w szkole i pracy.
John Gerzema twierdzi, że wyniki badania są sprzeczne z postępowymi ideami, jakie aktualnie wyznaje młodzież. Mowa o ochronie klimatu czy prawie do poszanowania odmienności dotyczącej orientacji seksualnej, rasowej i kulturowej.
„Wyniki raportu są bardzo niepokojące. Sygnalizują nadchodzący kryzys społeczny oraz dyskryminację. Liczymy na to, że młodzi ludzie staną się bardziej postępowi i tolerancyjni” – mówi Gerzema.
Źródła: GLAAD.org, Time.com, EU.USATODAY.com, Hoffpost.com