Nauka
Homo sapiens i tajemniczy gatunek człowieka. Mamy jego geny
01 grudnia 2024
Według badań opublikowanych przez magazyn „Nature”, nastawienie do nauki ma wpływ na wyniki osiągane przez uczniów
Przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda analiza jest największą i najbardziej rygorystyczną próbą określenia wpływu nastawienia na poprawę efektywności nauczania. Przed rozpoczęciem badań przyjęto założenie, że przekonanie uczniów o tym, jak pracuje ich umysł, wpływa na sukcesy edukacyjne.
Eksperyment, w którym wzięło udział ponad 12 tys. uczniów dziewiątej klasy z 65 szkół publicznych i prywatnych, przeprowadzono w postaci treningu i sondażu online. Pierwszym etapem było 25-minutowe szkolenie na temat nastawienia do nauki i wypełnienie ankiety. Po czterech tygodniach uczniowie ponownie wzięli udział w szkoleniu i ankiecie, ale tym razem musieli rozwiązać zadania matematyczne. Kolejny etap odbywał się już po zakończeniu edukacji w dziewiątej klasie – naukowcy zbierali oceny uczniów, a później analizowali wyniki.
Po przeanalizowaniu zgromadzonych danych okazało się, że uczniowie, którzy przed przystąpieniem do internetowego szkolenia odznaczali się słabymi wynikami, znacząco poprawili swoje oceny w porównaniu z tymi, którzy nie wzięli udziału w treningu „nastawienia do nauki”.
Pozytywnych skutków szkolenia nie odnotowano jednak we wszystkich przypadkach. Wyniki były gorsze w szkołach i klasach, które nie promowały podejmowania intelektualnych wyzwań. W raporcie podkreślono, że „wpływ na wzrost średnich ocen uczniów poddanych treningowi nastawienia do nauki był większy w szkołach, w których wspierano przesłanie idei”.
Profesor Carol Dweck podkreśliła, że trening nastawienia do nauki musi być ułożony bardzo starannie i zostać dostosowany do wymagań dzieci. Zaznaczyła, że eksperymentalne szkolenia, w których udział wzięli uczniowie, miały podkreślić autonomię uczestników oraz ich wkład w rozwój programu.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda planują kolejne analizy na podstawie zebranych danych. Profesor Dweck powiedziała, że jedną z kwestii, na której w najbliższym czasie skupi się jej zespół, jest ustalenie, w jakim stopniu podejście nauczyciela wpływa na ostateczne oceny uczniów.
„Mamy nadzieję, że uda nam się utrzymać kontakt z uczniami, którzy wzięli udział w badaniu i sprawdzić, czy uczestnicy szkolenia będą otrzymywać lepsze oceny w przyszłości w porównaniu z uczniami, którzy nie brali w nim udziału” – zaznaczyła.
Źródła: EdSurge, „Nature”, FutureEd