Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Władze stanowe Montany podjęły decyzję o wprowadzeniu prawa, które zakazuje używania TikToka. Jest to pierwszy tego typu przepis nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Decyzja ta wynika z obaw dotyczących prywatności oraz bezpieczeństwa narodowego. Co ciekawe, rząd USA wprowadził niedawno ustawę, która umożliwia prezydentowi całkowite zablokowanie chińskiej aplikacji na terenie całego kraju.
Podpisana przez gubernatora Montany ustawa o zakazie używania TikToka wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku, ale już teraz wywołuje duże kontrowersje. Polityk napisał, że ma ona chronić dane osobowe mieszkańców stanu przed Chińską Partią Ludową, która To przełomowe prawo stanowi precedens nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale także dla pozostałych państw na całym świecie.
W ostatnich latach aplikacja zanotowała ogromny wzrost popularności. Dla wielu osób TikTok stał się wręcz nieodłącznym elementem współczesnej kultury internetowej. Szacuje się, że w Europie ma ponad 250 mln użytkowników, a w USA 150 mln. Równocześnie wiele krajów zaczęło postrzegać program jako narzędzie do zbierania danych o odbiorcach przez Chińską Partię Ludową, z którą powiązana jest firma ByteDance – właściciel oprogramowania.
Unia Europejska, jak i władze USA, wyraziły swoje zastrzeżenia wobec TikToka. W marcu 2023 roku UE uchwaliła prawo zakazujące korzystania z tej aplikacji na smartfonach urzędników. Podobną decyzję podjęły także amerykańskie władze, które kilka miesięcy temu zdecydowały o usunięciu programu z urządzeń należących do rządu federalnego. Przepisy o takiej samej treści wprowadzono również w stanach Nebraska, Iowa i Alabama.
Przeczytaj również: Unia Europejska wprowadza zakaz TikToka dla urzędników
Ustawę o zakazie podpisał gubernator stanu, Greg Gianforte.
Dzisiaj Montana podejmuje najbardziej zdecydowane działania ze wszystkich stanów. Robimy to, żeby chronić wrażliwe dane mieszkańców naszego stanu przed zbieraniem ich przez Komunistyczną Partię Chin – powiedział Gianforte w komunikacie prasowym.
Nowe prawo skomentował również na Twitterze:
Co ważne, to przepis zakazuje także sprzedaży aplikacji poprzez sklepy takie jak Google Play czy App Store. Zakaz został zaproponowany w lutym 2023 roku. Od tego czasu w stanowym rządzie trwała burzliwa debata na ten temat.
Władze firmy ByteDance od miesięcy prowadziły w Montanie kampanię, która miała na celu uświadomienie użytkowników na temat planowanego przepisu. W jej ramach użytkownicy otrzymywali maile, które zawierały instrukcję jak skontaktować się z gubernatorem Gianforte w celu wyrażenia swojego sprzeciwu.
W odpowiedzi na zakaz, władze firmy argumentowały, że jest on pogwałceniem podstawowych praw obywatelskich.
Gubernator Gianforte podpisał ustawę, która narusza prawa mieszkańców Montany do pierwszej poprawki, bezprawnie zakazując TikToka, z którego korzysta setki tysięcy ludzi w całym stanie – powiedziała Brook Oberwetter, rzeczniczka TikToka.
Głos w sprawie zabrały także organizacje zajmujące się ochroną wolności słowa. Przedstawiciele Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich zaznaczyli, że przepisy „lekceważą pierwszą poprawkę”.
Rząd nie może nałożyć całkowitego zakazu na platformę taką jak TikTok, chyba że jest to konieczne, aby zapobiec niezwykle poważnym, bezpośrednim zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że aplikacja działa na naszą szkodę – napisali przedstawiciele Unii.
Co ciekawe, to wcale nie jest powiedziane, że zakaz w ogóle zda egzamin. Ustawa głosi bowiem, że nie będzie on obowiązywał, jeśli TIkTok zostanie przejęty bądź sprzedany firmie, która nie jest zarejestrowana w Chinach. Wprowadzone przepisy mogą wywołać efekt lawiny i w ślad za Montaną mogą pójść kolejne stany. Czy to oznacza, że inne kraje także podążą tą samą drogą i również przyjmą zakaz? Nie jest to wykluczone. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, gdzie leży granica między bezpieczeństwem narodowym a prywatnością obywateli oraz jakie działania może podjąć administracja państwowa w celu ochrony kraju i jego mieszkańców?
Przeczytaj również: Biologia a polityka, czyli głupota i powierzchowność
Źródła: