Nauka
Energia z fal to już nie mrzonki. Pierwsza taka instalacja w USA
05 stycznia 2025
Indie wytoczyły wojnę kłusownikom polującym na nosorożce, tworząc małą armię w celu ich ochrony
Park Narodowy Kaziranga w stanie Asam to jedyne miejsce na Ziemi, w którym nosorożce królują wśród dzikich zwierząt. Obszar o powierzchni 430 km² jest domem dla dwóch trzecich globalnej populacji tych ssaków.
Uwielbiane przez dzieci i turystów, często przedstawiane jako „żywe dinozaury”, nosorożce są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Według ostatniego spisu z 2018 r. w Kaziranga żyje 2413 osobników. Niestety, od tego czasu ich liczba zmniejszyła się.
Głównym zagrożeniem dla nosorożców są kłusownicy, których przyciąga wizja szybkiego zarobku. Ceny rogów egzotycznego zwierzęcia osiągają niewyobrażalne kwoty. Sproszkowany róg nosorożca to składnik receptur na leki w tradycyjnej medycynie chińskiej. Według danych Parku Narodowego Kaziranga przez ostatnie sześć lat zabito łącznie 101 chronionych nosorożców.
Prawdopodobnie najwięcej nosorożców zginęło w latach 90. Nie prowadzono jednak w tym czasie wiarygodnych statystyk dotyczących liczebności gatunku. Kłusownikom nie groziły w zasadzie żadne konsekwencje. Władze Indii zajmowały się wtedy walką z grupami rebeliantów atakujących cywilów i policjantów.
W związku z drastycznym wzrostem ofiar kłusowników w latach 2013-2014, władze zdecydowały się powołać jednostkę paramilitarną – Siły Specjalne Ochrony Nosorożców (SRPF).
Ekipa SRPF to jednostka do zadań specjalnych. Jej członkowie przez ponad 10 miesięcy szkolili się w dżungli. W skład grupy walczącej z kłusownictwem weszło 74 mężczyzn i 8 kobiet. Swoje patrole rozpoczęli 1 lipca 2019 r. Ich największym wyzwaniem jest ochrona życia nosorożców na tak wielkim obszarze.
„Członkowie ekipy przeszli szkolenie z posługiwania się różnymi typami broni wykorzystywanej w obławach policyjnych” – powiedział Karmashree Sivakumar, dyrektor parku Kaziranga, w rozmowie z dziennikiem „Indian Express”. „SRPF to dodatkowa formacja obok Sił Ochrony Lasów Asamu; jej członkowie zostali wyszkoleni pod kątem operacji związanych z ochroną nosorożców. To wielkie wzmocnienie w walce z kłusownikami” – tłumaczył.
Formacja Siły Ochrony Lasów Asamu (Assam Forest Protection Force) została utworzona w 1986 r. w celu ochrony dzikiej przyrody. AFPF w znaczącym stopniu ograniczyła działalność kłusowników polujących na tygrysy (także zamieszkujące puszcze Kazirangi). Sukcesy tej jednostki zainspirowały Hindusów do rozszerzenia działalności grupy.
Inicjatorem powstania sił SRPF był urząd zajmujący się ochroną tygrysów. To właśnie ta instytucja opłaci wynagrodzenia dla „tropicieli kłusowników”. Projekt wsparły także władze stanu Asam, które zatwierdziły powołanie jednostki specjalnej już w 2015 r. Kompletowanie „armii” przyjaznej nosorożcom zajęło trzy lata.
Stosunkowo młodzi mundurowi z SRPF, po osiągnięciu wieku 40 lat, zostaną zwolnieni z obowiązków związanych z ochroną nosorożców i dołączą do mniej wyzywającej pracy w ramach działalności Ochrony Lasów.
Jak informuje dziennik „The Hindu”, kłusownikom zatrzymanym przez członków SRPF będzie grozić siedem lat pozbawienia wolności i grzywna 50 tys. rupii (2,7 tys. zł). W stanie Asam obowiązują najsurowsze kary za kłusownictwo w całych Indiach. „W 2019 r. doliczyliśmy się trzech nosorożców zabitych przez kłusowników” – powiedział Rohini Saikia, dyrektor ds. Lasów w Parku Narodowym Kaziranga, w rozmowie z dziennikiem „Indian Express”.
Park Narodowy Kaziranga, został utworzony w 1905 r. w celu ochrony gatunku nosorożca indyjskiego. W ciągu ostatnich 100 lat udało się rozmnożyć gatunek z zaledwie 200 osobników do ponad 3 tys. (część gatunku zamieszkuje tereny Nepalu). Kazirangę, raj nosorożców, w 1985 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jak informuje portal Ginące Gatunki, obecnie na świecie występuje już tylko pięć gatunków nosorożców – trzy w Azji (nosorożec indyjski, nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański) i dwa w Afryce (nosorożec biały i nosorożec czarny). Nosorożec indyjski jest największym oraz najliczniejszym spośród azjatyckich nosorożców.
Źródła: Indian Express, The Hindu, PAP, ginacegatunki.pl