Humanizm
Zagadki umysłu. Możliwe, że Twój przyjaciel to zombie
12 października 2024
Naukowcy prowadzą badanie, którego celem jest sprawdzenie zmian zachodzących w mózgach uczniów podczas procesu uczenia się. Niewykluczone, że dzięki temu powstanie proces edukacyjny, który usprawni zdobywanie wiedzy Śledzenie zmian odbywa się w ramach wspólnego eksperymentu naukowców z Uniwersytetu Stanforda oraz Brainwave Learning Center działającego przy Synapse School w Menlo Park w Kalifornii. Badanie pozwoli ustalić, jak nabywanie przez poszczególnych umiejętności, np. czytania, wpływa na mózg rozwijającego się […]
Śledzenie zmian odbywa się w ramach wspólnego eksperymentu naukowców z Uniwersytetu Stanforda oraz Brainwave Learning Center działającego przy Synapse School w Menlo Park w Kalifornii. Badanie pozwoli ustalić, jak nabywanie przez poszczególnych umiejętności, np. czytania, wpływa na mózg rozwijającego się człowieka.
Eksperyment odbywający się pod kierownictwem prof. Bruce’a McCandlissa trwa od roku. Naukowcy badają fale mózgowe uczniów, by przekonać się, dlaczego niektórzy nabywają określone kompetencje szybciej niż ich koledzy. Liczą na to, że uda im się stworzyć taki proces edukacyjny, który będzie pozwalał na bardziej efektywne zdobywanie wiedzy wszystkim uczniom.
„Musimy zrozumieć, że dzieci z jednymi umiejętnościami radzą sobie doskonale, a z innymi mają problemy. Obserwacja sygnałów płynących z mózgów w trakcie procesu uczenia się może otworzyć nam oczy i pozwolić to zrozumieć” – powiedział prof. Bruce McCandliss.
Dyrektor Brainwave Learning Center Elizabeth Toomarian jest zarazem naukowcem na Uniwersytecie Stanforda. Podkreśla, że eksperyment, w którym biorą udział dzieci, nie wygląda jak inne tego typu przedsięwzięcia. Dzieci muszą czuć się swobodnie, a takie warunki trudno zapewnić im w warunkach laboratoryjnych. Dlatego autorzy badania przedstawili uczniom swoje zamiary w szkolnych klasach, co zwiększyło zainteresowanie eksperymentem.
„Na początku pokazujemy uczniom, jak założyć rejestrator EEG na głowę wypchanego zwierzęcia, a potem pokazujemy im, jak to urządzenie działa. Dzięki niemu dzieci będą mogły zobaczyć, jak zmienia się aktywność ich mózgów, gdy zajmują się różnymi rzeczami, takimi jak np. głębokie oddychanie” – tłumaczy Toomarian.
Prowadzone badania są również szansą dla uczniów na zdobycie wiedzy na temat neuronauki i zapoznanie się z pracą naukowca. Umożliwiają to specjalne zajęcia prowadzone przez autorów eksperymentu. Naukowcy współpracują także z nauczycielami, którzy dowiadują się, w jaki sposób mogą wprowadzić elementy neuronauki do zajęć.
„Nasi uczniowie są zachwyceni projektem. Bardzo podoba im się to, że mogą dowiedzieć się, jak działa ludzki mózg oraz jakie są wzorce uczenia się” – podkreślił Jim Eagen, dyrektor Synapse School.
W ramach ośrodków uniwersyteckich prowadzonych jest wiele badań, które mogą sprawić, że nasza wiedza na temat procesów uczenia się polepszy się. Przykładem są badania naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, którzy badali związki między graniem na instrumencie muzycznym a nauką.
Kanadyjczycy przeanalizowali wyniki uczniów z lat 2012–2015, dzięki czemu wywnioskowali, że wyniki edukacyjne uczniów potrafiących grać na instrumentach są lepsze od tych, którzy nie posiadają takich umiejętności.
Źródła: Stanford, MIT Technology Review