Nauka
Podróże w czasie i paradoksy. Naukowiec znalazł wyjście z pętli
20 stycznia 2025
To kilka z wielu pytań, na które odpowiadali eksperci i naukowcy w trakcie panelu „Człowiek w świecie algorytmu – lęki, nadzieja, wartości ponadczasowe”, zorganizowanego przez Holistic Think Tank (HTT) podczas EuroScience Open Forum 2024 w Katowicach. ESOF2024 to jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji, istotnie oddziałująca na zmiany w świecie nauki.
Po Barcelonie, Monachium, Manchesterze czy Kopenhadze w tym roku ESOF zagościło po raz pierwszy w Polsce. Zorganizowały je Katowice – wybrane Europejskim Miastem Nauki 2024 roku.
Otwarta debata z udziałem wybitnych ekspertów z całego świata – w tym roku pod hasłem „Życie zmienia naukę” – zaczęła się w środę (12 czerwca) i potrwa do soboty (15 czerwca). Na cztery dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stało się miejscem licznych dyskusji, prelekcji, warsztatów i wystaw w obrębie siedmiu zasadniczych cykli tematycznych. Obejmują one transformację energetyczną, zrównoważone środowisko, tożsamość kulturową i transformacje społeczne, przemiany w obrębie doskonałości naukowej, zdrowe społeczeństwo, a także transformację cyfrową. Do udziału w debatach zgłosiło się ponad 400 prelegentów.
„Ostatnie wydarzenia, takie jak pandemia koronawirusa czy wojna w Ukrainie, jasno pokazały, że życie ma realny wpływ na to, co dzieje się w nauce, i że to nauka, bez względu na dyscyplinę, może dostarczyć przełomowych rozwiązań. Powiedziałbym nawet szerzej: tu nauka rozumiana jest jako racjonalna metoda rozwiązywania czasem bardzo skomplikowanych problemów” – napisał prof. Michał Daszykowski, prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przewodniczący Komitetu Programowego ESOF2024.
Polecamy wywiad z prof. Tadeusiewiczem na naszym kanale:
Organizatorem jednego z ważniejszych paneli dyskusyjnych podczas ESOF2024 – Człowiek w świecie algorytmu – było Holistic Think Tank (HTT). Poprowadziła go Maria Mazurek, dziennikarka Holistic News. W rozmowie między innymi o tym, co oznacza sztuczna inteligencja dla rozwoju medycyny, sztuki i edukacji, a w szerszym stopniu także dla samego społeczeństwa, a ponadto o lękach społeczeństwa i sposobach uniknięcia czarnych scenariuszy związanych z rozwojem robotyki i AI, wzięło udział liczne grono wybitnych ekspertów. Wśród nich znaleźli się między innymi prof. Ryszard Tadeusiewicz, były rektor AGH w Krakowie, informatyk i automatyk, dr Kris Wojewodzic, CEO i założyciel firmy Escola, Maciej Myśliwiec — szef Space Agency; Mikołaj Stryja — współzałożyciel ArtNovation oraz dyrektorzy HTT — dr Anna Budzanowska i Jerzy Nowak.
„W świecie algorytmów powinniśmy tym bardziej pielęgnować odwieczne, humanistyczne wartości. Wierzymy, że powinna uczyć ich szkoła, dlatego powstał Holistic Think Tank” – mówił Nowak.
ESOF2024 – galeria:
ESOF2024 to efekt współpracy miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (lidera Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024), Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii EuroScience.
Polecamy: