Humanizm
Zagadki umysłu. Możliwe, że Twój przyjaciel to zombie
12 października 2024
Poczucie czasu współczesnego człowieka znacznie różni się od tego sprzed kilku dekad. Globalizacja, nasilające się uzależnienie od technologii i pogoń za sukcesem sprawiają, że coraz więcej ludzi odczuwa chroniczny brak czasu. Wydaje się, że lekarstwem może być ucieczka od współczesności poprzez przebywanie wśród natury. Tylko tyle i aż tyle.
W coraz bardziej konkurencyjnym świecie czas jest niezwykle cenny. Obsesja na punkcie produktywności, technologii i punktualności przyspiesza nasz styl życia. Czas staje się coraz bardziej ulotny. Jest to szczególnie odczuwalne w wielkich metropoliach, gdzie godziny, dni, a nawet tygodnie mogą przelatywać w mgnieniu oka.
Zobacz także:
Wiele osób twierdzi, że ciągle odczuwa brak czasu. Takie poczucie wynika z tego, w jaki sposób nim zarządzamy i jak go postrzegamy. Długie godziny pracy oraz szybkie tempo życia w hałaśliwym, dynamicznym i zatłoczonym środowisku miejskim jest męczące psychicznie. Wpływa to na nasze postrzeganie czasu.
Jak wydostać się z tej spirali? Okazuje się, że pomocne może być przebywanie w otoczeniu natury. Wynika to z unikalnej właściwości ludzkiej percepcji czasu. Jest ona głęboko subiektywna i kształtowana przez doświadczenia oraz środowiska, w których przebywamy.
Polecamy: Dlaczego terapia oparta na naturze zyskuje na popularności?
Ludzkie postrzeganie czasu opiera się na trzech kluczowych wymiarach. Pierwszy z nich, to następstwo czasowe. Dotyczy sposobu, w jaki rozróżniamy kolejność zdarzeń. Na przykład, naciśnięcie przełącznika i zapalenie się światła mogą wydawać się równoczesne. Jeśli jednak rozumiemy kolejność tych zdarzeń, co pomaga nam orientować się w otaczającym nas świecie.
Drugi wymiar, czas trwania, odnosi się do tego, jak oceniamy długość trwania zdarzeń. Na przykład popołudnie spędzone w urzędzie skarbowym może wydawać się nieskończenie długie. Podczas gdy identyczny okres czasu spędzony z przyjaciółmi wydaje się przemijać w mgnieniu oka.
Polecamy: Długość życia jest uzależniona od plemników i komórek jajowych
Trzeci wymiar, perspektywa czasowa, dotyczy sposobu, w jaki myślimy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ludzie mają zdolność do „podróżowania” myślami w czasie, koncentrując się na wspomnieniach, bieżących doświadczeniach lub planach na przyszłość. Utrzymanie zrównoważonej perspektywy czasowej jest oznaką dobrej kondycji psychicznej.
Wszystkie te wymiary pomagają nam zrozumieć czas. Jednak nasze postrzeganie może się znacząco różnić w zależności od tego, co robimy. Spędzając czas na łonie natury, możemy odnaleźć psychiczną, fizyczną i emocjonalną równowagę.
Dowody z eksperymentów psychologicznych sugerują, że istnieją co najmniej dwa sposoby, pozwalające pozytywnie wpłynąć na ludzkie postrzeganie czasu.
Jednym z nich jest rozszerzenie naszej percepcji czasu trwania. Na przykład, badanie przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytetu Carleton w Ottawie pokazało, że ludzie mają tendencję do przeceniania czasu spędzonego na spacerze w środowisku naturalnym w porównaniu z tym spędzonym w mieście.
Innym sposobem, w jaki doświadczenia natury mogą wpływać na nasze postrzeganie czasu, jest zmiana perspektywy.
W eksperymencie niemieckich naukowców uczestnicy spędzili krótki okres ciszy w pomieszczeniu oraz na zewnątrz. Następnie zostali zapytani, jak to doświadczenie wpłynęło na ich orientację czasową w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Osoby, przebywały w otoczeniu natury twierdziły, że czują się bardziej skoncentrowane na teraźniejszości, a mniej na przeszłości.
Chociaż istnieje wiele dowodów na to, że przebywanie na łonie natury ma korzyści fizyczne i psychiczne, pomysł, że takie doświadczenia mogą pomóc ludziom poprawić ich relacje z czasem, jest nowy.
Dalsze pogłębianie naszego zrozumienia tego, w jaki sposób natura wpływa korzystnie na ludzkie poczucie czasu, może pomóc nam w projektowaniu miast i innych środowisk miejskich w zdrowszy i bardziej zrównoważony sposób.
To może cię również zainteresować: