Humanizm
Rozmowy z chorymi na demencję są trudne. Polski wynalazek je ułatwi
14 listopada 2024
Połowa amerykańskich nauczycieli poważnie rozważa odejście z zawodu, a większość deklaruje, że wzięłaby udział w strajku podwyżek płac
Badanie przeprowadziło zrzeszające pracowników oświaty stowarzyszenie PDK International, które od 51 lat gromadzi opinie społeczne na temat systemu edukacji. Tegoroczny sondaż objął 556 nauczycieli i 1083 rodziców dzieci w wieku szkolnym.
Ankietowanym zadano pytania na temat stanu edukacji oraz sytuacji nauczycieli w szkołach publicznych. Aż 50 proc. badanych pedagogów stwierdziło, że poważnie rozważało porzucenie zawodu w ciągu ostatnich kilku lat.
W ankiecie zapytano o główne problemy, z którymi nauczyciele muszą mierzyć się w codziennej pracy. 60 proc. z nich odpowiedziało, że nie otrzymuje satysfakcjonującego wynagrodzenia, a 55 proc. zagłosowałoby za rozpoczęciem strajku, by wywalczyć podwyżki. Pedagodzy mogliby liczyć na wsparcie ze strony rodziców uczniów i – szerzej – społeczeństwa, bo prawie trzy czwarte ankietowanych z obu grup poparłoby strajk pedagogów (odpowiednio – 74 proc. i 71 proc.).
„Rodzice i pracownicy oświaty zgadzają się co do tego, że musimy zainwestować więcej, by zaspokoić edukacyjne potrzeby naszych dzieci” – podkreśliła Randi Weingarten, prezes Amerykańskiej Federacji Nauczycieli, drugiej co do wielkości organizacji zrzeszającej pedagogów w Stanach Zjednoczonych.
Zbyt niskie zarobki to nie jedyna bolączka amerykańskich nauczycieli. Co prawda większość z nich stwierdziła, że szkoły są niedostatecznie finansowane (75 proc.), ale prawie połowa przyznała, że nie czuje się szanowana w swojej społeczności (48 proc), a 55 proc. odpowiedziało, że nie chce, by ich dzieci wybrały taką samą ścieżkę zawodową.
Wśród innych powodów, dla których większość ankietowanych rozważa zmianę profesji, są także wypalenie zawodowe i stres (19 proc.) oraz zachowanie uczniów (9 proc.). Jeden z nauczycieli w otwartym pytaniu napisał, że „ma dość bycia traktowanym jak śmieć”.
„Jesteśmy w samym środku poważnego kryzysu” – ocenił Joshua P. Starr, dyrektor organizacji PDK International, która przeprowadza coroczną ankietę. „To realny problem i musimy się z nim zmierzyć na poziomie krajowym, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dzieci będą wychowywane przez możliwie najlepszych specjalistów” – dodał.
Źródła: PDK Poll, „The Washington Post”, „Forbes”, LaSchoolReport