Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Stany Zjednoczone naciskają w tej sprawie na jednego z sojuszników, ale spełnienie życzeń Waszyngtonu będzie słono kosztować
Według agencji Reutera amerykańscy dyplomaci podczas jednego ze spotkań w Korei Południowej zasugerowali, by władze tego kraju z ostrożnością traktowały sprzęt produkowany przez Huawei. W tym kontekście wspomnieli o firmie telekomunikacyjnej LG Uplus Corp., która korzysta z urządzeń produkowanych właśnie w Chinach.
„LG Uplus nie otrzymało żadnych żądań ani od koreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, ani od amerykańskiego rządu” – napisał przedstawiciel przedsiębiorstwa w oświadczeniu. Agencja Reutera informuje jednak, że Amerykanie domagają się całkowitego wycofania Huawei z Korei Południowej. Portal Chosun Ilbo zauważył, że Seulowi będzie teraz trudno pozostawać neutralnym w konflikcie między USA i Chinami.
Korea Południowa jest w trudnej sytuacji, ponieważ spełnienie żądań Stanów Zjednoczonych będzie oznaczało dla nich pogorszenie stosunków z Pekinem. Ucierpieć może zwłaszcza eksport południowokoreańskich towarów, których największym odbiorcą są Chiny.
Presja wywierana przez Waszyngton może wkrótce nasilić się jeszcze bardziej, ponieważ w przyszłym miesiącu do Korei Południowej z wizytą wybiera się prezydent Donald Trump. Z kolei prezydent Korei Południowej Moon Jae-in ma wkrótce spotkać się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.
Portal Chosun Ilbo zauważa, że Seul powinien ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli chce dokonać przełomu w relacjach z Pyongyangiem. Z drugiej strony przypomina jednak, że w tej kwestii sporą rolę do odegrania ma także Pekin.
Kampania przeciwko Huawei zintensyfikowała się w zeszłym tygodniu, gdy prezydent Donald Trump podpisał dekret zakazujący używania produktów tej marki przez amerykańskie firmy komunikacyjne, powołując się na „bezpieczeństwo narodowe”.
Ponadto Google poinformowało, że z dniem 19 sierpnia Huawei zostanie odcięty od aktualizacji systemu Android. Odpowiedzią Chińczyków była informacja o pracach firmy nad jej własnym systemem operacyjnym, który będzie się nazywać Hong Meng.
Źródła: Reuters, ChosunIlbo, CNBC, VentureBeat, Businessinsider