Nauka
Jakość snu a natrętne myśli. Lepszy sen to spokojniejszy umysł
19 stycznia 2025
Firma Tapio, specjalizująca się w analizach śladu węglowego, przeprowadziła badanie mające na celu ocenę emisji CO2 przez festiwal Tomorrowland. Okazuje się, że jego uczestnicy wydalają do atmosfery ponad 150 tys. ton dwutlenku węgla. Dane te są co prawda szacunkowe, ale to wystarczy, żeby zacząć mówić o konieczności podjęcia odpowiednich kroków, żeby zmienić ten stan rzeczy. Czy w imię walki z wyimaginowanym problemem imprezy masowe zaczną być odwoływane? Jeśli tak, to czy wszystkie, czy tylko te wybrane?
Tomorrowland, to rozpoznawalna na całym świecie impreza gromadząca setki tysięcy fanów muzyki elektronicznej. Na tegoroczną edycję przyjechało ponad 400 tys. osób, które przez kilka dni wyemitowały ekwiwalent 150 tys. ton dwutlenku węgla.
Festiwal ma zasięg międzynarodowy, więc połowa biletów przeznaczona jest dla uczestników spoza Belgii. Organizatorzy starają się przyciągać gości z różnych krajów poprzez oferowanie różnorodnych „pakietów” obejmujących udział w festiwalu, zakwaterowanie oraz środek transportu – niezależnie czy to podróż pociągiem, autobusem czy samolotem. Największym powodzeniem cieszy się pakiet „Global Journey Package”.
Podróże lotnicze odpowiadają za większą część emisji gazów cieplarnianych przez uczestników festiwalu. Organizatorzy przedstawili dane wskazujące, że osoby przybywające na koncerty pochodzą z 57 różnych miast. Warto zaznaczyć, że większość gości wybrała samolot jako środek transportu. Badanie firmy Tapio wykazało, że to właśnie podróże są największym czynnikiem przyczyniającym się do wysokiej emisji dwutlenku węgla.
Zobacz też:
Łącznie do atmosfery trafiło 149 000 ton CO2. Jednak firma Tapio zaznacza, że ich szacunki zawierają spory margines błędu.
Rzeczywisty ślad węglowy jest być może o 50 000 ton mniejszy, ale bardziej prawdopodobne jest, że o 100 000 lub 150 000 ton większy
stwierdził dyrektor generalny Tomorrowland, Louis Collinet
Według obliczeń firmy, ilość 149 000 ton wyemitowanego dwutlenku węgla odpowiada rocznym emisji 9300 belgijskich gospodarstw domowych. Organizator festiwalu powiedział, że ślad węglowy festiwalu jest „bardzo trudny do obliczenia”.
Louis Collinet zapowiedział co prawda podjęcie kroków, które mają na celu zmniejszenie śladu węglowego festiwalu, ale trudno sobie wyobrazić jakby to miało wyglądać. Sam dyrektor pozostaje pesymistą w kwestii przyszłości imprezy.
Nie chcemy końca Tomorrowland. Wielu uczestników było już na naszej imprezie lub chcieliby przybyć ponownie. Chcielibyśmy, aby festiwal przetrwał kolejne dziesięć lat. Jednak przy takim kierunku jest to mało prawdopodobne
oznajmił Collinet
Firma Tapio zaproponowała kilka rozwiązań, które mają na celu poprawę obecnej sytuacji. Oto niektóre z nich:
Jeśli wierzyć słowom dyrektora generalnego Tomorrowland, to niedługo festiwal może przestać istnieć. W imię walki z emisją dwutlenku węgla, którego w atmosferze jest 0,04 proc., takie zgromadzenia nie mają racji bytu. A co z innymi – jeszcze większymi festiwalami? Czy np. światowe forum ekonomiczne w Davos również przestanie istnieć lub przejdzie całkowicie na model online?
Warto mieć na uwadze, że ekoterroryści w postaci takich firm jak Tapio nawołują do ograniczenia poruszania się transportem zbiorowym. Dlaczego nie wezmą na celownik podróży indywidualnych, których bogaci uczestnicy emitują przecież o wiele więcej dwutlenku węgla do atmosfery?
Źródła:
To może cię również zainteresować: