Humanizm
Najpierw intuicja, potem kultura
20 grudnia 2024
Do niedawna wodór był wymieniany wśród najbardziej prawdopodobnych paliw przyszłości. Jednak ten najpowszechniejszy pierwiastek we wszechświecie, jak na złość, nie występuje na Ziemi w złożach. Zamiast tego musimy go pozyskiwać, co póki co nadal jest kosztowne. W ramach transformacji energetycznej USA zmierzają jednak inną drogą i chcą wykorzystać jako nośnik energii zupełnie inną substancję, widząc w niej obiecującą alternatywę dla wodoru.
Jest zielony, pachnie dość specyficznie i mało przyjemnie. W przyszłości może stać się alternatywą dla wodoru, określanego jako „paliwo przyszłości”. Czysty amoniak jest ekologicznym rodzajem paliwa o znacznym potencjale jako kolejne źródło energii. USA produkują 2 miliony ton wodoru rocznie, ale jednocześnie wykazują oznaki znacznego zainteresowania zrównoważoną produkcją i ochroną środowiska.
Polecamy: Wodór ukryty w ziemi
Biorąc pod uwagę amoniak (NH3), warto zauważyć, że ten związek chemiczny szybko zyskuje na popularności jako kluczowy składnik nowych systemów zaopatrzenia w energię. Zazwyczaj synteza NH3 wiązała się z wykorzystaniem paliw kopalnych, które są głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych.
Nowoczesne metody produkcji amoniaku wykorzystują jednak odnawialne źródła energii i technologie, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji. Czysty amoniak wyróżnia się w porównaniu z wodorem jako potencjalne źródło energii. Ma większą gęstość, co ułatwia przechowywanie, transport i wykorzystanie go. Co więcej, infrastruktura magazynowania amoniaku jest rozwijana od kilku lat. Dzięki temu przechowywanie i transport ogromnych ilości czystego amoniaku są łatwe i tanie. Przyczynia się to do wykorzystania amoniaku jako zrównoważonego źródła energii.
Amoniak składa się z trzech atomów wodoru i jednego atomu azotu. Pod wpływem ciśnienia atmosferycznego skrapla się już w temperaturze minus 33 stopni Celsjusza, natomiast w temperaturze pokojowej zamienia się w ciecz. Można więc go nieporównanie łatwiej i taniej przechowywać. Jednocześnie amoniak ma większą gęstość energetyczną niż wodór. W przeliczeniu na jednostkę objętości zawiera o 70% więcej energii niż skroplony wodór i prawie trzy razy więcej niż wodór sprężony do ciśnienia 700 barów.
Wyprodukowanie 2 mln ton czystego amoniaku stanowi spory wkład w opracowanie rozwiązań w zakresie zielonej energii. Jest to znaczącym pożytkiem z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia. Począwszy od generowania miejsc pracy w danym kraju, po lokalny rozwój gospodarczy i tworzenie zakładów produkcyjnych.
Inwestycja ta udowadnia, że Stany Zjednoczone dbają o postęp technologiczny i środowisko, umacniając narodową postawę wobec wykorzystania czystej energii. Co więcej, czysty amoniak jest istotny dla obecnego celu redukcji emisji dwutlenku węgla i osiągnięcia celów klimatycznych. Zmiana w kierunku czystszych systemów energetycznych nie tylko zmniejsza wpływ zmian klimatycznych. Promuje także bezpieczniejsze i bardziej stabilne środowisko dla społeczeństw na całym świecie.
USA chcą syntezować niezanieczyszczony amoniak i podejmują pozytywne działania na rzecz produkcji energii zrównoważonej środowiskowo. W tym miejscu należy stwierdzić, że inwestycja ta symbolizuje front na rzecz wspólnych celów zmniejszenia emisji CO2, zachęcania do wykorzystywania czystej i odnawialnej energii oraz pobudzania innowacji w dziedzinie produkcji energii.
Wyprodukowanie 2 milionów ton czystego amoniaku rocznie jest ogromnym krokiem naprzód w kierunku przejścia gospodarki na czystą energię. Zdolność tego związku do sprostania wszystkim wyzwaniom daje tej substancji moc zmiany dynamiki sektora energetycznego. Możliwy będzie więc scenariusz, w którym ludzkość stanie przed wyborem najlepszego nośnika energii. Dotychczas był to wodór, ale kto wie, czy przyszłość nie rysuje się w zielonych barwach czystego amoniaku.
Polecamy: Jak zrobić wodór z wody morskiej?