Poprzedni
Następny

Transpłciowi sportowcy – problem czy przyszłość?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Laurel Hubbard podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów 2018 w Gold Coast w Australii (DAN MULLAN / GETTY IMAGES)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut

http://calopteric.fr/?marmiza=site-de-rencontre-pour-s%D0%93%C2%A9niors-gratuit&381=44 Urodził się jako Gavin Hubbard. Siedem lat temu przeszedł operację zmiany płci i stał się kobietą o imieniu Laurel. W zakończonych niedawno Igrzyskach Pacyfiku sportsmenka z Nowej Zelandii zdobyła dwa złote medale w podnoszeniu ciężarów. We wrześniu wystartuje w mistrzostwach świata w Tajlandii. Głównym celem 41-latki jest triumf podczas igrzysk w Tokio w 2020 r., także w rywalizacji płci pięknej

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie dyskryminuje osób transpłciowych i pozwala im na rywalizację w gronie kobiet na równych zasadach. Jedynym kryterium jest odpowiedni poziom testosteronu. Jednak pomimo jasnego stanowiska ze strony MKOl-u, problem narasta. Rozpoczęła się bowiem burzliwa międzynarodowa dyskusja dotyczącą tego, czy występy osób transpłciowych w gronie „zwykłych” sportowców są zgodne z zasadami fair play.

generador de citas apa online Kontrowersje wokół transpłciowych sportowców

Kilka tygodni temu głośno było o sprawie Mary Gregory, która została mistrzynią Stanów Zjednoczonych w trójboju siłowym, przy okazji ustanawiając najlepszy wynik na świecie w tej dyscyplinie. W wyniku protestu sportowców, po zawodach, Federacja RAW odebrała Amerykance tytuł, uznając, iż atletka w rzeczywistości była mężczyzną, dopiero przechodzącym proces stawania się kobietą trans. Gregory przez 11 miesięcy zażywała blokery hormonów, by wyregulować poziom testosteronu i spełnić w ten sposób wymagania MKOl.

Federacja argumentowała, że „Mary nadal jest mężczyzną, a mężczyźni z natury mają bardziej rozbudowaną strukturę kości, większą ich gęstość, silniejszą tkankę łączną i większą gęstość mięśni niż kobiety”. „Redukcja testosteronu nie eliminuje tych cech. Choć mężczyźni zmieniający się w kobiety mogą być w efekcie tego procesu słabsi niż wcześniej, biologiczna przewaga, którą mają od urodzenia nad kobietami, nie znika” – podkreślono w komunikacie. Gregory straciła tytuł i rekord, zakazano także konkurowania kobiet trans (biologicznych mężczyzn) z kobietami.

Bhachāu Fala krytyki po sukcesie Laurel Hubbard

W przypadku Laurel Hubbard sprawa jest o tyle prostsza (co nie znaczy, że niewywołująca emocji), iż sztangistka przeszła zabieg zmiany płci już w 2012 r., a w roku 2017 po długotrwałej kuracji hormonalnej i dopuszczeniu do rywalizacji zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. Brytyjska olimpijka Sharron Davies, komentując wyniki Igrzysk Pacyfiku, napisała na Twitterze: „Kobieta trans to męskie ciało, z męską fizjologią. Kobieta z kobiecą biologią nie jest w stanie z nią konkurować. To niesprawiedliwe”.

Laurel  na Samoa walczyła o medale w podnoszeniu ciężarów w kategorii powyżej 87 kg. W dwuboju pokonała srebrną medalistkę o 7 kg, a brązową aż o 13 kg. W rywalizacji kobiet na poziomie mistrzowskim to przepaść. Sprawa zwycięstwa kobiety trans stała się na tyle kontrowersyjna, że głos zabrał sam premier Samoa. „Nie wspieram transów rywalizujących w sportach kobiet. To niesprawiedliwe wobec innych sportsmenek” – powiedział Tuila’epa Sailele Malielegaoi. Przy okazji premier zakwestionował sposób kwalifikacji osób transpłciowych na Igrzyska Pacyfiku.

dating english en etxarri-aranatz Co zrobi świat sportu?

Do głosu potępiającego zwycięstwo Hubbard dołączył także prezes komitetu organizacyjnego tegorocznych igrzysk Keneti Sio. „Sukces Hubbard był nie fair wobec zawodniczek, które z nią rywalizowały. Nic nie możemy na to jednak poradzić. Taka jest rzeczywistość w świecie sportu powiedział były rugbysta. Za kulisami imprezy niektórzy mówili nawet, że Hubbard „okradła rywalki z medali”.

Swojego oburzenia nie kryła także organizacja Fair Play For Women walcząca o prawa kobiet, która zdjęcie stojącej na najwyższym stopniu podium Hubbard opatrzyła wpisem: „To nie kobiety na tym zdjęciu powinny zwiesić głowy. Odpowiedzialni za politykę sportową muszą się obudzić”.

Laurel wystartuje na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio, jeżeli w ciągu 18 miesięcy wystartuje w sześciu imprezach międzynarodowych. Na razie ma za sobą dwa turnieje, które notabene wygrała. Dziś jest jedną z faworytek do zwycięstwa w stolicy Japonii. Jeżeli tak się stanie, będzie pierwszą osobą transpłciową, która zdobędzie złoty medal olimpijski.

Źródła: Stuff.co, Samoa2019, Fair Play For Women

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES