Prawda i Dobro
Naukowcy zbadali wpływ światła na człowieka. To może pomóc w leczeniu depresji
02 października 2024
Dlaczego lubimy różne rodzaje muzyki? Naukowcy dowiedli, że bliźnięta jednojajowe doświadczają podobnego poziomu przyjemności podczas słuchania utworów jak bliźnięta dwujajowe. Sugeruje to genetyczne podłoże zjawiska.
Według badań przeprowadzonych na tysiącach bliźniąt jedno- i dwujajowych, to, jak bardzo lubimy muzykę, może częściowo wynikać z naszych uwarunkowań genetycznych.
Przyjemność, jaką ludzie czerpią ze słuchania muzyki została powiązana z jej wpływem na nasze reakcje emocjonalne, czujność i zdolność do nawiązywania kontaktów społecznych. Stopień przyjemności może się znacznie różnić w zależności od osoby, ale niewiele wiadomo o tym, dlaczego tak się dzieje.
Aby zbadać rolę genów, Giacomo Bignardi z Instytutu Maxa Plancka w Holandii i jego koledzy przyjrzeli się ponad 9000 bliźniąt: 3400 identycznych i 5600 nieidentycznych. Bliźnięta jednojajowe dzielą ten sam genom, natomiast bliźnięta dwujajowe mają wspólną tylko połowę genomu. Podobnie jest w przypadku każdego biologicznego rodzeństwa niebędącego bliźniętami.
Polecamy: Muzyka elektroniczna zmienia nasz stan świadomości
Wszystkie bliźnięta biorące udział w badaniu, które miały od 37 do 64 lat, wychowywały się w tych samych gospodarstwach domowych, a zatem były wystawione na podobne czynniki środowiskowe w okresie dorastania. Ułatwiło to wyodrębnienie czynników genetycznych.
Aby to zrobić, naukowcy najpierw poprosili bliźnięta o wypełnienie kwestionariusza, który oceniał, ile przyjemności czerpią z muzyki. Na przykład zapytano ich, w jakim stopniu zgadzają się z takimi stwierdzeniami, jak „kiedy dzielę się z kimś muzyką, czuję szczególną więź z tą osobą” i „w wolnym czasie prawie nie słucham muzyki”.
Następnie wykorzystano metodę statystyczną do analizy względnego wpływu genetyki i czynników środowiskowych na różnice w preferencjach muzycznych wśród uczestników. Wykazało ono, że genetyka wydaje się odgrywać znaczącą rolę we wpływie na stopień przyjemności, jaką przynosi muzyka. Bliźnięta jednojajowe były ponad dwukrotnie bardziej podobne pod względem tej cechy niż ich nieidentyczne odpowiedniki.
W innej części eksperymentu naukowcy przetestowali zdolności uczestników do rozróżniania różnych melodii, rytmów i wysokości dźwięków, bazując na wcześniejszych badaniach łączących genetykę ze zdolnościami muzycznymi. Okazało się, że wpływ genomu na czerpanie przyjemności z muzyki niekoniecznie jest powiązany z talentem muzycznym.
Odkrycie jest dość prowokacyjne, jak sądzę. Intuicyjne jest, że zdolności muzyczne mogą mieć podłoże genetyczne. Wyjaśnia to, dlaczego niektórzy ludzie wydają się mieć wrodzoną smykałkę do muzyki, która pozwala im rozwijać umiejętności z nią związane już od najmłodszych lat
– mówi Peter Harrison z Uniwersytetu w Cambridge.
Wyniki dodają nowy element do układanki, dlaczego muzyka może mieć tak silny wpływ na niektórych ludzi i „otwierają nowe możliwości wykorzystania różnic osobowych w celu uzyskania wglądu w biologię kluczowego aspektu ludzkiego zachowania” – piszą naukowcy w swoim artykule.
Jeden z badaczy twierdzi jednak, że rola wpływów kulturowych w czerpaniu przyjemności z muzyki nie powinna być bagatelizowana.
Pewne zdolności i preferencje słuchowe mogą mieć podłoże genetyczne, ale ewolucja muzyki ma również silny komponent kulturowy, który nie jest uwzględniany przez samą genetykę
– przekonuje Nick Collins z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii.
Polecamy: Pierwszy Cavatina Guitar Festival za nami. Wypadł fenomenalnie!
Polecamy:
Polecamy: Od nut do sukcesu. Dlaczego wykształcenie muzyczne tworzy najlepszych pracowników
Prawda i Dobro
02 października 2024
Edukacja
02 października 2024
Zmień tryb na ciemny