Humanizm
Ćwiczenie pamięci. Jakie techniki pomogą Ci poprawić zdolność zapamiętywania?
18 września 2024
Wyzwania, w obliczu których stoimy, przytłaczają swoim ogromem, ale wciąż mamy szansę, by zapobiec najgorszemu scenariuszowi. Jeśli zaczniemy działać teraz, najbliższa dekada może stać się punktem zwrotnym w historii ludzkości
Naukowcy od dziesięcioleci ostrzegają, że zmiany klimatu są realne i coraz bardziej się pogłębiają. Skutki nieprzerwanych emisji gazów cieplarnianych są coraz poważniejsze, tak więc alarm staje się coraz głośniejszy. W walce ze zmianami klimatu nie możemy ignorować uwarunkowań rzeczywistości, w której funkcjonujemy.
Bezpośrednie zagrożenie ze strony zmian klimatu zbiega się w czasie ze zmianami w długotrwałych sojuszach geopolitycznych, z utrzymującą się nierównością ekonomiczną podsycającą niepokoje społeczne i pojawieniem się sztucznej inteligencji, dużych zbiorów danych i strumienia nowych technologii, które zmieniają nasze życie i naszą pracę – zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób.
Wyzwania, w obliczu których stoimy, przytłaczają swoim ogromem, ale jeszcze nie jest za późno, by wytyczyć inny kurs dla naszej planety i jej mieszkańców. Musimy zaangażować najwybitniejsze umysły w prace nad wypracowaniem rozwiązań, które nie tylko pomogą nam złagodzić skutki zmiany klimatu i przystosować się do nich, lecz także zmniejszą nierówności, wyciągną ludzi z ubóstwa i zbudują zaufanie na rzecz szerszej międzynarodowej współpracy.
Musimy znaleźć sposoby, by jak najlepiej wykorzystać potencjał oferowany przez technologię. Nie możemy sobie pozwolić na kolejną dekadę bezczynności, bo konsekwencje, które musielibyśmy ponieść w przypadku zaniechań, byłyby zbyt poważne.
Z tego też powodu Fundacja Nobla organizuje pierwszy w historii Szczyt Nagrody Nobla, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 1 maja w Waszyngtonie pod hasłem „Nasza planeta, nasza przyszłość”. Szczyt – wspierany przez amerykańską Narodową Akademię Nauk, Poczdamski Instytut Badań nad Skutkami Zmian Klimatu oraz Stockholm Resilience Centre/Beijer Institute – zgromadzi ponad 20 laureatów Nagrody Nobla i innych ekspertów z całego świata. Będą oni próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: „Co możemy osiągnąć w tej dekadzie, by świat znalazł się na drodze do bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości dla całej ludzkości?”.
Szczyt odbędzie się w kluczowym momencie. W tym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosi początek Dekady Działań na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r. Władze państw na całym świecie będą podejmować decyzje dotyczące ochrony różnorodności biologicznej, walki ze zmianami klimatycznymi i dobrostanu oceanów.
Zapotrzebowanie na konkretne działania rośnie cały czas. W ostatnich tygodniach światowi liderzy biznesu zobowiązali się do uznania zrównoważonego rozwoju za najwyższy priorytet przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W wielu częściach świata młodzi aktywiści poprzez ciągłe strajki szkolne zwracają uwagę opinii publicznej na problem zmian klimatycznych.
Szczyt Nagrody Nobla, w ramach tej fali aktywności, będzie przestrzenią do zaproponowania konkretnych rozwiązań opartych na nauce i badaniach. Szczyt stworzy nową platformę dla naukowców, polityków, liderów biznesu i grup społeczeństwa obywatelskiego, która będzie służyć spotkaniom i dzieleniu się pomysłami.
Obecni przywódcy nie mogą pozostawić w spadku przyszłym pokoleniom niebezpiecznie zdestabilizowanej planety. Dlatego też szczególny nacisk kładziemy na zaangażowanie w rozwiązywanie problemów ludzi młodych. Musimy wspólnie podzielić się odpowiedzialnością za podjęcie działań, które świat uczynią lepszym.
Jeśli zaczniemy działać teraz, najbliższa dekada może stać się punktem zwrotnym na drodze do lepszej i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla nas wszystkich.
© Project Syndicate, 2019. www.project-syndicate.org
Humanizm
18 września 2024
Zmień tryb na ciemny