Humanizm
Hulaj dusza, piekła nie ma. Zetki, influencerzy i pieniądze
16 listopada 2024
Stadion Wembley w Wielkiej Brytanii będzie jednym z pierwszych tak ważnych obiektów sportowych na świecie, który ma stać się przyjaźniejszy dla osób cierpiących na demencję. W ramach nowego programu ogłoszonego przez zarząd obiektu, jego pracownicy mają zostać specjalnie przeszkoleni, usługa opiekuna ma być poszerzona a strona internetowa ulec przebudowie.
Wembley to stadion narodowy Anglii i jeden z najbardziej znanych i najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Znajduje się w londyńskiej dzielnicy o tej samej nazwie. Istnieje od 1923 r., ale został gruntownie przebudowany i otwarty ponownie w 2007 r. Może pomieścić nawet 90 tys. kibiców, co sprawia, że jest drugim największym stadionem w Europie (po Camp Nou w Barcelonie).
Władze stadionu ogłosiły, że chcą, aby Wembley stał się przyjazny dla osób chorych na demencję. Program jest pilotażowy i ma zachęcić inne obiekty sportowe do podobnych działań.
Zmiany na Wembley obejmują szkolenie obsługi stadionu w zakresie świadomości demencji czy przegląd strony internetowej obiektu, aby uczynić ją przyjaźniejszą dla chorych. Zmienić ma się także zakres usług świadczonych przez opiekunów, którzy nie będą zajmowali się już tylko osobami na wózkach inwalidzkich, ale także osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
Zobacz również: Sport przeciwko społecznemu wykluczeniu
Do zmian doprowadził wcześniejszy przegląd stadionu, w którym wzięły udział osoby dotknięte demencją. Opowiedziały one o swoich doświadczeniach z udziału w meczu, który odbywał się na Wembley.
Pionierskim obiektem, który wprowadził udogodnienia dla cierpiących na demencję, był Swansea Stadium. Ten położony w Walii stadion zapewnia chorym i przytłoczonym hałasem osobom ochraniacze na uszy. Ma również pokój integracyjny, który zapewnia cichą przestrzeń do oglądania meczów. Pierwsze i ostatnie stopnie schodów na trybunach są pomalowane na czerwono, aby pomóc osobom z problemami percepcyjnymi.
Może cię też zainteresować:
Dyrektor stadionu Wembley Liam Boylan, powiedział, że zmiany stanowią „pierwszy krok w kierunku zapewnienia, że osoby dotknięte demencją nie zostaną wykluczone” i będą mogły normalnie kibicować.
Zmiany na Swansea i Wembley są częścią wspieranej przez Football Association inicjatywy Alzheimer’s Society. Ich celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie boiska piłkarskie w Wielkiej Brytanii staną się przyjazne dla osób z demencją.
Dane organizacji pomagającej chorym wskazują, że tylko w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie 900 tys. osób cierpiących na demencję. Według szacunków do 2025 r. liczba ta przekroczy milion.
Dowiedz się więcej na temat demencji:
Więcej artykułów znajdziesz na stronach holistic.news
Źródło: Alzheimer’s Society