Nauka
Energia z fal to już nie mrzonki. Pierwsza taka instalacja w USA
05 stycznia 2025
Włochy wypowiedziały wojnę plastikowi. W tym roku odbył się pierwszy karnawał w Wenecji bez sztucznego konfetti Włochy coraz lepiej radzą sobie w walce z plastikiem. Lata dewastacji środowiska naturalnego zmieniły konsumenckie postawy. Sporą rolę odegrała także decyzja Komisji Środowiska przy Parlamencie Europejskim, zgodnie z którą za dwa lata w Unii Europejskiej zakazana będzie sprzedaż i dystrybucja plastikowych produktów jednorazowego użytku. Kara za plastikowe […]
Włochy coraz lepiej radzą sobie w walce z plastikiem. Lata dewastacji środowiska naturalnego zmieniły konsumenckie postawy. Sporą rolę odegrała także decyzja Komisji Środowiska przy Parlamencie Europejskim, zgodnie z którą za dwa lata w Unii Europejskiej zakazana będzie sprzedaż i dystrybucja plastikowych produktów jednorazowego użytku.
Na tej fali burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zakazał używania plastikowego konfetti oraz „podobnych artykułów” w okresie karnawału. Wydane przez niego rozporządzenie obowiązywało w granicach całej gminy i przewidywało 50 euro mandatu dla osób łamiących przepisy oraz konfiskatę zabronionego materiału przez strażaków.
W rezultacie plastikowe konfetti zastąpiono papierowym. Takie wytyczne otrzymali od władz sprzedawcy oferujący w swoich kramach konfetti wybuchowe, sprejowe czy pakowane w tuby i tulejki, które rozdaje się dzieciom.
Lokalna prasa, m.in. dziennik „Corriere del Veneto” posunięcie Brugnaro określiła mianem „wojny z plastikowym konfetti”. Choć w sieci pojawiło się kilka prześmiewczych wpisów, mieszkańcy Wenecji docenili pomysł burmistrza. „Owszem, konfetti ląduje na ulicach, ale później trafia do kanałów, czyli do wody i wędruje dalej, a mamy już wystarczająco dużo plastiku w morzach” – powiedziała w rozmowie z Holistic.news Vittoria Zita.
W 2018 r. we Włoszech odnotowano znaczący rozwój gospodarki recyklingowej, zwiększono także nakłady na selektywne zbiórki i przetwarzanie odpadów. Z raportu L’Italia del Riciclo 2017 (przeprowadzonego przez Fise-Unire i Associazione per lo Sviluppo Sostenibile) wynika, że 67 proc. wszystkich opakowań wprowadzonych do handlu trafia do odzysku. Dotyczy to przede wszystkim opakowań plastikowych, z których aż 83 proc. trafia do ponownego przerobu.
Jak informuje portal polacywewloszech.com, kolejne ustawy przewidują, że od tego roku zabroniona będzie produkcja cotton fioc, czyli plastikowych patyczków kosmetycznych, które nie ulegają biodegradacji. W 2020 r. w życie wejdzie zakaz produkcji i sprzedaży kosmetyków zawierających mikrodrobiny plastiku, które występują m.in. w niektórych markach pasty do zębów.
Burmistrz Wenecji podąża za światową tendencją zero waste, udowadniając, że niewielkimi krokami można wpłynąć na postawy wielu osób. Na tamtejszy karnawał przyjeżdżają przecież setki tysięcy turystów z całego świata. Dodatkowo promocję miastu zapewniły także światowe media, które poinformowały o nowej ekologicznej polityce promowanej przez władze miasta.