Humanizm
Najpierw intuicja, potem kultura
20 grudnia 2024
Chińska Agencja Kosmiczna poinformowała o swojej strategii podboju kosmosu na najbliższe lata. Celem Państwa Środka jest wysłanie człowieka na Księżyc przed 2030 rokiem oraz rozbudowa chińskiej stacji kosmicznej. Własny plan na naszego naturalnego satelitę mają także Stany Zjednoczone. Obie misje łączy miejsce lądowania. Agencje kosmiczne tych krajów planują wylądować w okolicach południowego bieguna Księżyca.
Wyścig kosmiczny między dwoma największymi mocarstwami – USA i Chinami – wszedł w nową fazę. Chińskie plany wysłania ludzi na Księżyc pokazują, że kraj ten poważnie podchodzi do rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. NASA i Chińska Agencja Kosmiczna koncentrują swoje wysiłki na poszukiwaniu potencjalnych miejsc lądowania w okolicach południowego bieguna Księżyca, gdzie istnieje możliwość występowania lodu wodnego i innych zasobów, które mogą mieć wartość w kontekście przyszłego osadnictwa i eksploracji Księżyca.
Lin Xiqiang, zastępca dyrektora Chińskiej Załogowej Agencji Kosmicznej (CMSA) ogłosił również plany rozbudowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong składającej się z trzech modułów, które były wystrzeliwane pojedynczo od maja 2021 roku i połączone w przestrzeni kosmicznej. Chińskie plany rozwoju stacji obejmują utrzymanie na orbicie trzyosobowej załogi przez co najmniej dekadę. Piąta misja załogowa, w tym pierwsza z udziałem chińskiego cywilnego astronauty, została wystrzelona w poniedziałek 29 maja 2023 roku.
Xiqiang potwierdził, że czwarty moduł stacji kosmicznej zostanie wystrzelony „w odpowiednim momencie, aby przyspieszyć budowę zaplecza dla eksperymentów naukowych i zapewnić załodze lepsze warunki pracy i życia”.
Zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami urzędników, po dodaniu czwartego segmentu stacja kosmiczna przybierze kształt krzyża. W dłuższej perspektywie plany Chin obejmują dodanie dwóch kolejnych sekcji, co zwiększyłoby łączną liczbę modułów do sześciu.
Podczas konferencji prasowej urzędnicy Chin zadeklarowali gotowość tego kraju do współpracy z partnerami międzynarodowymi, jednak nie jest jeszcze jasne, jak dokładnie miałaby ona wyglądać w kontekście relacji ze Stanami Zjednoczonymi.
Mimo że Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej stwierdza, że „współpraca z Państwem Środka zależy od Chin”, poprawka Wolfa, restrykcyjna ustawa uchwalona przez amerykański Kongres w 2011 roku, zabrania NASA – jako federalnej agencji – wykorzystywania funduszy z budżetu do bezpośredniej współpracy z chińskim rządem.
Przeczytaj również:
W ramach programu obejmującego załogową eksplorację Księżyca prowadzone są prace nad przygotowaniem nowej generacji rakiety nośnej, Long March 10. Ponadto załogowego statku, lądownika księżycowego, skafandra i innych urządzeń związanych z lotami kosmicznymi. Dodatkowo trwają przygotowania do budowy nowego stanowiska startowego oraz przeprowadzane są testy związane z infrastrukturą kosmodromu. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, Chiny przez wiele lat prowadziły tajne prace nad lądownikiem księżycowym, a w bieżącym roku zaprezentowały prototypowy model statku kosmicznego.
Obecnie trwają prace nad rozbudową chińskiego portu kosmicznego Wenchang, aby umożliwić obsługę lotów komercyjnych. Port ten będzie również miejscem, gdzie naukowcy opracują rakiety Long March 10 oraz Long March 9.
Pod koniec maja Chińska Agencja Kosmiczna ogłosiła również nabór projektów dotyczących załogowego łazika księżycowego, który będzie rozwijany w ramach modelu komercyjnego. W konkursie mogą wziąć udział organizacje, które od dwóch lat mają niezależną osobowość prawną oraz odpowiednie zaplecze techniczne. Muszą posiadać także możliwości badawczo-rozwojowe odpowiadające podejmowanym zadaniom.
W tym kontekście możemy zadać sobie pytanie, czy NASA wytrzyma tempo, które narzucają Chińczycy. Faktem jest, że USA jako jedyny kraj zdołały wysłać człowieka na Księżyc. Z drugiej strony nie można lekceważyć chińskiej determinacji w dążeniu do tego celu. Ludziom stąpającym po Ziemi pozostaje patrzeć i przyglądać się z ciekawością.
Źrodła:
Przeczytaj również: