Poprzedni
Następny

Kontrowersyjny zakaz symboli religijnych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Demonstracje w Montrealu. Kanada, kwiecień 2019 r. (DAVID HIMBERT / POLARIS / EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut considerably W kanadyjskim Quebecu wprowadzono prawo zakazujące noszenia symboli religijnych w godzinach pracy. Zakaz dotyczy wybranych stanowisk, przede wszystkim w sektorze publicznym. Ograniczenia będą dotyczyły wyznawców wszystkich religii

Flying Fish Cove Ustawa określana jako Bill 21 została przegłosowana w lokalnym parlamencie w stosunku 73:35. Jej wprowadzenie oburzyło ruchy działające na rzecz wolności obywatelskich i organizacje muzułmańskie. Krytycy potępiają nowe prawo, mówiąc, że jest ono częścią „polityki strachu”.

giorgio incontri Lista zawodów objętych zakazem

Nową ustawą zostaną objęci m.in. urzędnicy zatrudnieni w organach władzy publicznej, nauczyciele, policjanci czy sędziowie. Nie będzie ona jednak dotyczyć obecnych pracowników rządowych i urzędników państwowych.

Zakaz dotknie także nauczycieli, którzy zostali zatrudnieni po 28 maja 2019 r. Pedagodzy, którzy podjęli pracę przed tą datą, nie będą podlegać nowym przepisom. Jeśli jednak będą chcieli w przyszłości starać się o wyższe stanowiska, będą musieli dostosować się do zapisów zakazu.

Jeśli pracodawcy nie wyegzekwują od swoich pracowników przestrzegania ustawy Bill 21, zostaną wobec nich użyte bliżej nieokreślone środki dyscyplinarne.

paginas para conocer gente en cali Kontrowersje wokół nowego prawa

Władze Quebecu od lat starały się o wprowadzenie takiego prawa na terenie prowincji. Jeden z zapisów ustawy precyzuje, że „świeckość powinna być promowana w sposób zapewniający równowagę pomiędzy prawami społeczności a wolnością jednostki”.

Zwolennicy ustawy uważają, że jest to rozsądny krok naprzód. Uznają go za naturalną kontynuację tzw. spokojnej rewolucji, która miała miejsce w Quebecu w latach 60. XX w. Sekularyzacja była wtedy jednym z najważniejszych postulatów.

Krytycy twierdzą jednak, że nowe prawo wprowadzi faktyczną dyskryminację mniejszości religijnych i utrudni mniejszościom integrację z zamieszkującą Quebec społecznością. Nowe regulacje spotkały się ze sporym niezadowoleniem – w kwietniu w Montrealu odbyły się protesty przeciwko ich wprowadzeniu.

Według Mustafy Farooqa, dyrektora Narodowej Rady Kanadyjskich Muzułmanów (NCCM), Bill 21 wyrządzi nieodwracalne szkody społeczne. „Skutkiem wdrożenia przepisów będzie powstanie grupy »obywateli drugiej kategorii«” – ocenia.

Sol Zanetti, członek Zgromadzenia Narodowego, wskazuje na wątpliwości dotyczące możliwości egzekwowania prawa. „Czy oznacza to stworzenie dodatkowych etatów dla funkcjonariuszy policji, którzy będą sprawdzać, czy obywatele mają na sobie jakieś religijne symbole? Nie jest to do końca jasne” – zauważa.

Źródła: Al Jazeera, BBC, New York Times

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES