Humanizm
Ćwiczenie pamięci. Jakie techniki pomogą Ci poprawić zdolność zapamiętywania?
18 września 2024
Sztuka komponowania perfum sięga starożytnej Grecji. Jednak obecnie producenci kosmetyków nie polegają wyłącznie na swoich wprawnych nozdrzach. Do opracowywania zapachów stosowana jest sztuczna inteligencja (AI). Algorytmy potrafią tak ukształtować woń, aby w różny sposób wpływała na nasze emocje.
Naukowcy dowiedli, że zapach potrafi wywołać różne reakcje: spokój, euforię czy senność. Badaniami nad tym zagadnieniem od wielu lat zajmuje się Hugo Ferreira z Instytutu Biofizyki i Inżynierii Biomedycznej (Institute of Biophysics and Biomedical Engineering) w Lizbonie. Ekspert sprawdza, w jaki sposób mózg reaguje na różne perfumy.
„Węch jest fascynującym zmysłem. Przy pomocy wzroku i słuchu możemy wyobrazić sobie twarz ukochanej osoby i przypomnieć jakąś melodię. Trudno wyobrazić zapach, chociaż potrafi on wywołać potok emocji i wspomnień”
– mówi Ferreira.
Naukowiec podkreśla, że układ węchowy jest bardzo złożony. Komunikaty z około czterystu receptorów zapachowych trafiają do różnych obszarów mózgu, które odpowiadają m.in. za pamięć, potrzeby i stres.
Wielu producentów kosmetyków inwestuje w badania nad wpływem zapachu na emocje. Konsumenci chętniej sięgają po wonie, które sprawiają im przyjemność. Przeprowadzono szereg eksperymentów, w których za pomocą elektroencefalografu (EEG) sprawdzano oddziaływanie perfum na mózg. Firma Puig twierdzi, że aby udoskonalić swoje produkty, przebadała czterdzieści pięć milionów osób.
Sprawa nie dotyczy tylko produkcji masowej. Perfumiarze opracowują receptury, które są dostosowane do konkretnych klientów. Od niedawna pomaga im w tym sztuczna inteligencja. Południowokoreańska firma Amorepacific korzysta z danych biometrycznych („bathbota”) do tworzenia spersonalizowanych soli do kąpieli.
Perfumeria EveryHuman z Holandii na podstawie AI oraz danych z kwestionariusza opracowuje unikalne zapachy w kilka minut. Niedawno firma rozszerzyła swoją działalność na odświeżacze do pomieszczeń.
Współzałożycielka EveryHuman Anahita Mekanik przekonuje, że ważne jest „zaangażowanie w zapach”.
„Moje zainteresowanie perfumerią opartą na algorytmach wynika z możliwości, jakie technika zapewnia ludziom”
– mówi Mekanik.
Polecamy:
Dla niektórych osób perfumy opracowane przez sztuczną inteligencję są nie do zaakceptowania. Dziennikarka i autorka książek o kosmetykach Katie Puckrik, mówi, że „zaprojektowanie własnego zapachu jest jak tłoczenie winogron na własne wino”.
„Czy potrzebujemy komputera, żeby powiedział nam to, co nasz nos już wie? Odkrycie nowego zapachu to rzadki moment szczęścia, na który powinniśmy sobie pozwolić”
– mówi Puckrik.
Hugo Ferreira podkreśla, że woń może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
„Wszyscy wiemy, jak zapach oddziałuje na samopoczucie. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Odkrycie terapeutycznych korzyści cząsteczek, to temat na dziesiątki lat badań”
– podsumowuje naukowiec.
Sztuczna inteligencja jest stosowana we wszystkich dziedzinach życia coraz częściej. Wiele osób się jej obawia, niepotrzebnie. Wspomaganie się algorytmami w badaniach przynosi wszystkim korzyści. Nie można bezgranicznie ufać AI, ale można jej mądrze używać.
Opracowywanie zapachów przy pomocy sztucznej inteligencji może wydawać się szokujące. Powinniśmy przyzwyczaić się do tego, że AI będzie coraz częściej wkraczać w najróżniejsze aspekty naszych żyć.
Zobacz też:
Może Cię zainteresować:
Humanizm
18 września 2024
Zmień tryb na ciemny