Nauka
Podróże w czasie i paradoksy. Naukowiec znalazł wyjście z pętli
20 stycznia 2025
Dołącz do nas. Zdecyduj w jakim kierunku ma zmierzać polska edukacja. Twój pomysł jest wart 30 000 zł!
Wywołajmy wspólnie lawinę, która obali przestarzały system edukacji. Wysyłajcie nam Wasze pomysły na nową szkołę. Zbierzemy je w podręczniku na XXI w., a za najlepsze wypłacimy atrakcyjne nagrody
.
Wszyscy, których pytamy o szkołę, odpowiadają jednym głosem: system edukacji jest kompletnie bezsensowny! Stał się samonapędzającą się machiną do wpajania dzieciom zbędnych, nieprzydatnych w dorosłym życiu informacji. Takie odczucie mają obecni uczniowie i nauczyciele; profesorowie zajmujący się edukacją oraz absolwenci, dla których szkoła jest już tylko mglistym wspomnieniem.
Niektórzy twierdzą, że obecna, przestarzała szkoła, która uczy powielania schematów, a nie samodzielnego myślenia – jest jak demokracja. Ma wiele wad, ale lepszego systemu jeszcze nie wymyślono.
To nieprawda. Tak być nie musi i nie może. Głęboka reforma edukacji w wielu krajach już się zaczęła. Model szkoły opartej na indywidualnych pasjach, zainteresowaniach i talentach uczniów sprawdza się w Finlandii czy Danii. Tymczasem u nas kolejne rządy wdrażają pozorne, kosmetyczne reformy.
Minęło 30 lat od upadku komunizmu, a Ministerstwo Edukacji w Polsce nie zrozumiało jednej podstawowej zasady skutecznego nauczania. „Dzieci uczą się i rozwijają, gdy coś je zainteresuje i wzbudzi emocje” – podkreśla Angelika Talaga, strateg edukacji. „Zakuwanie lub przymusowe omawianie tematu nie ma sensu. Nasz mózg już o to zadba, by wyrzucić wszystko, co uważa za zbędne” – dodaje.
Potrzebna jest rewlucja i redakcja Holistic.News chce ją przyspieszyć. Mamy jednak poczucie, że jeden artykuł czy nawet seria artykułów, to za mało. Dlatego przystępujemy do pracy nad nowym, alternatywnym podręcznikiem dla szkoły XXI w. Chcemy, żeby stał się jednym z kamyków, który – mamy nadzieję – wywoła lawinę.
.
Ale będzie to możliwe tylko wtedy, gdy również Wy – Drodzy Czytelnicy – dorzucicie własne kamyki. Jeśli razem z nami będziecie się domagać od polityków radykalnej zmiany.
Piszcie do nas, czego nie nauczyliście się w szkole, czego powinno się tam uczyć i jak to robić. Wszystkie Wasze zgłoszenia wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnie panel niezależnych eskspertów ds. edukacji.
Równocześnie będziemy pytać fachowców o nowatorskie metody dydaktyczne, analizować pomysły z całego świata, odświeżać idee filozofów. Jest oczywiste, że w szkole potrzebne są nowe przedmioty, które wprowadzą młodych ludzi w dorosłe życie. Takie jak np. selekcja i ocena informacji, obywatel w państwie, przedsiębiorczość, komunikacja i autoprezentacja.
Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy:
Wykorzystamy je w pracach nad podręcznikiem, a najlepsze nagrodzimy następująco:
.
Jakie jeszcze umiejętności powinna dawać szkoła? Jak ich uczyć? Czekamy na Wasze pomysły.
Historia pokazała, że książki mają wielką moc, wywołały niejedną rewolucję. Najbardziej odważne palono na stosach, wpisywano w rejestr zakazanych lektur i siłą odbierano czytelnikom. Wychodząc z ideą podręcznika, nie mamy takich wybujałych ambicji; chcemy, żeby stał się zapowiedzią rewolucji całkowicie bezkrwawej, konstruktywnej i pozytywnej.
Zróbmy ją razem – dla dobra naszych dzieci i lepszej przyszłości.