Nauka
Ziemia straciła siostrę. Badanie Wenus dowodzi, że nie jest podobna
17 grudnia 2024
Wielu rodziców wie, jak ważne jest, aby ich dzieci zjadły śniadanie przed pójściem do szkoły. Nawet jeśli młodzi ludzie niechętnie to robią, poranny posiłek dostarcza energii potrzebnej mózgowi i ciału do funkcjonowania przez cały dzień.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nowej Południowej Walii w Australii sprawdzili, jaki wpływ ma śniadanie na motywację uczniów do nauki i na ich osiągnięcia w szkole. Dodatkowo zweryfikowali, jakie znaczenie ma to, czy uczniowie jedzą rano zdrowo, niezdrowo, czy w ogóle nie jedzą śniadania.
Polecamy:
Wiele rzeczy w życiu ucznia pozostaje poza jego kontrolą, na przykład jakość nauczania lub czynniki, których poprawa może zająć trochę czasu. Natomiast jedzenie śniadania jest czymś, nad czym uczniowie mogą mieć natychmiastową kontrolę. Jest to również coś, czym szkoły mogą szybko się zająć.
W ramach projektu Australian Research Council naukowcy przebadali 648 uczniów australijskich szkół średnich z pięciu prywatnych szkół w Nowej Południowej Walii. Dwie z nich były szkołami dla chłopców, dwie były szkołami dla dziewcząt, a jedna była koedukacyjna. Wszyscy uczniowie uczęszczali do klas od 7 do 9, a ich średni wiek wynosił 13-14 lat. Badanie przeprowadzono podczas lekcji przedmiotów ścisłych i składało się ono z trzech głównych elementów:
Australijscy naukowcy zadawali również pytania dotyczące osobistego pochodzenia uczniów, tego, jak dobrze zazwyczaj radzą sobie z przedmiotami ścisłymi, a także o cechy klasy.
Polecamy: Czy feminizm jest przeciwko macierzyństwu? Obalanie mitów
Okazało się, że uczniowie, którzy rano w dniu badania spożyli zdrowe jedzenie, wykazywali wyższy poziom motywacji. Byli bardziej pewni siebie i skoncentrowani na przedmiotach ścisłych oraz uzyskali wyższe wyniki w teście wiedzy naukowej.
Dla porównania, uczniowie, którzy nie jedli śniadania, mieli niższy poziom motywacji i osiągnięć. Co więcej, był on równie niski jak u osób, które zjadły niezdrowy posiłek. Powyższe wyniki sugerują, że spożywanie niezdrowego śniadania może być równie szkodliwe dla motywacji i osiągnięć, jak niejedzenie go w ogóle.
Badacze przyjrzeli się również wcześniejszym wynikom uczniów w naukach ścisłych. Dzięki temu byli w stanie wykazać, że nawet jeśli młodzi ludzie osiągali dobre wyniki, to mogli uzyskać gorsze, jeśli nie zjedli śniadania lub ich posiłek był niezdrowy. W ramach eksperymentu nie udało się ustalić, co dokładnie stoi za obniżoną motywacją po zjedzeniu tzw. „śmieciowego jedzenia”.
Należy również zauważyć, że uczniowie w badaniu pochodzili ze szkół prywatnych. Chociaż australijscy naukowcy wzięli pod uwagę pochodzenie uczniów, społeczno-ekonomiczny aspekt jedzenia śniadań wymaga dalszych badań. Być może korzyści płynące ze zdrowego śniadania są większe w bardziej zróżnicowanej próbie uczniów.
Polecamy: Naukowcy alarmują: żywność przetworzona może prowadzić do wcześniejszej śmierci
Wyniki pokazują duże znaczenie spożywania przez uczniów zdrowego śniadania każdego ranka. Powyższe wnioski są ważne nie tylko dla rodziców, ale także – a może nawet przede wszystkim – dla szkół.
Dyrektorzy placówek edukacyjnych będą musieli pamiętać o barierach dla zdrowego śniadania i radzić sobie z nimi. Na przykład z sytuacjami, w których zapewniane przez szkołę śniadania będą musiały być bezpłatne.
Niewykluczone, że niektórzy uczniowie mogą nie chcieć darmowego śniadania, jeśli będzie ono postrzegane jako przeznaczone tylko dla uboższych dzieci.
Polecamy: Metoda projektu, czyli o przejściu od nauczania do zespołowego uczenia się uczniów