Humanizm
Duże dzieci dużo wydają. Biznes zarabia na nostalgii dorosłych
17 grudnia 2024
„Nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi” - pisał w jednej ze swoich książek Jerzy Pilch. Redakcja Holistic News postanowiła wyszukać i wyróżnić tych, których talent i umiejętności literackie sprawiają, że ich słowa niczym w twórczości Stephena Kinga, tworzą zdania, zdania akapity, a akapity ożywają i zaczynają oddychać.
„Ludzie czytają i często także znajdują w sobie odwagę, aby pisać. Bo pisanie zawsze wymaga odwagi. Poddać ocenie innych swoje teksty, napisać je lub wyciągnąć z ukrycia, z szuflady, to odwaga poddania się ocenie innych”
– pisał Janusz Leon Wiśniewski w Martynie.
Redakcja Holistic News postanowiła zaprosić do specjalnego konkursu właśnie tych, którzy lubią pisać, a swoimi przemyśleniami chcieliby podzielić się ze światem. Ale żeby nie było też zbyt łatwo, postanowiliśmy tematami na najlepszy esej 2024 r. ogłosić: humanizm, edukację i przedsiębiorczość.
Te trzy tematy zazwyczaj nie jest łatwo ze sobą połączyć, ale w Holistic News nie boimy się trudnych wyzwań. Jesteśmy platformą wymiany myśli i idei, debaty nieprzesiąkniętej ideologicznie, nieskażonej polityką i wszechobecną manipulacją.
Wiedzieliśmy też, że wielu naszych Czytelników ma arcyciekawe przemyślenia, ogromną wiedzę i doświadczenie. A przede wszystkim lubią pisać, pisać jak argentyńska dziennikarka Leila Guerriero:
„… w zeszytach, na odwrocie etykiet, w blokach rysunkowych, na luźnych kartkach, w moim pokoju, w samochodzie, przy biurku, w kuchni, na polu, na podwórku, w ogrodzie…”.
Dlatego też przeprowadziliśmy konkurs, w którym za napisanie eseju można było wygrać 2000 lub 1000 złotych. Najlepszym autorom zaproponujemy stałą współpracę z naszym portalem oraz magazynem drukowanym.
Dodatkowo też Warsaw Enterprise Institute, który został patronem naszego Konkursu, ufundował nagrody książkowe dla finalistów.
A kto znalazł się wśród Laureatów konkursu? O tym w dalszej części artykułu.
W konkursie na najlepszy esej: otrzymaliśmy: 73 prace, z czego — po sprawdzeniu przez Jury – 40 nie spełniło warunków formalnych. Część autorów prac, które postanowiliśmy odrzucić, zdecydowała się skorzystać przy ich pisaniu (w całości lub części) z pomocy Sztucznej Inteligencji AI. Szanujemy oczywiście umiejętność korzystania z wytworów nowoczesnej technologii, bardziej jednak cenimy rzetelność, wolną i nieskrępowaną myśl, samodzielność, kreatywność i talent. Ten talent, którego nie zabrakło finalistom naszego konkursu.
Z nadesłanych prac zdecydowaliśmy się nagrodzić:
” W XXI wieku umieramy najczęściej na serce i na brak sensu. Od śmierci na serce ratuje nas coraz częściej medycyna. Od śmierci na brak sensu uratować nas może tylko ten Drugi, pod warunkiem że zrobimy mu miejsce. Nasze życia są bowiem coraz bardziej zajęte. Coraz mniej w nich nie tylko Drugiego, ale także nas samych…”
– pisała Świderska w przejmującym eseju. Wreszcie konkludowała też:
„Dlatego, zanim zaczniemy masowo korzystać ze sztucznej inteligencji odkryjmy na nowo radość z rozwijania własnej. Włączmy krytyczne myślenie. Włączmy twórczość. Włączmy empatię. Włączmy czułość. Włączmy siebie”.
W kategorii EDUKACJA pierwszą nagrodę otrzymała:
”Moi piętnastoletni siostrzeńcy już żyją na pograniczu realu i wirtualu, w hybrydowym świecie, gdzie na rzeczywistość analogową nakłada się ta cyfrowa. Oba światy uzupełniają się, wspomagają. Chłopcy używają Google’a do zbierania informacji, TikToka do kontaktów z rówieśnikami, wspierają się Chatem GPT przy tworzeniu szkolnych wypracowań. E-zakupy to dla nich oczywistość, a wideokonferencje na FaceTime to sposób na włączenie przyjaciół i rodziny w swoje przygody, pokazywanie bliskim, gdzie akurat są i co ciekawego robią. Nie nauczyli się tego w szkole…”.
– opowiada Autorka, a Jej artykuł (a także pozostałych nagrodzonych i wyróżnionych Autorów) będą mogli nasi Czytelnicy przeczytać na stronach Holistic News.
W kategorii EDUKACJA zdecydowaliśmy się też przyznać trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymują je:
W kategorii HUMANIZM jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę za najlepszy esej:
” W obliczu współczesnych przemian cywilizacyjnych warto dokonać rewitalizacji pewnych aspektów humanistycznej tradycji, szczególnie tych, które przez wieki stanowiły fundament tej myśli. Realizacja transcendentalnej idei człowieczeństwa poprzez życie zgodne z natura humana nie musi oznaczać stagnacji czy regresji kulturowej, lecz może stanowić szansę na prorozwojowe rozbudzenie chęci poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące natury człowieka i jego istoty”
– przekonuje w nim Klaudia Łysiak.
W kategorii HUMANIZM zdecydowaliśmy się przyznać trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymują je:
W kategorii EKONOMIA jury zdecydowało się nie przyznawać nagrody głównej, przyznało natomiast trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymują je:
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Najlepsze eseje będziecie mogli Państwo przeczytać na łamach Holistic News.
Wyróżnione osoby otrzymają również nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo Warsaw Enterprise Institute.
Zapraszamy Państwa także do obserwowania Holistic News na Twitterze i Facebooku.