Nauka
Ziemia straciła siostrę. Badanie Wenus dowodzi, że nie jest podobna
17 grudnia 2024
Naukowcy proponują, by system edukacji wzbogacić o nowe procedury, które umożliwią wykorzystanie edukacyjnego potencjału rodziców
Amerykańscy naukowcy z University of Missouri odkryli tę prawidłowość, badając ponad trzy tysiące uczniów szkół podstawowych i średnich. Z obserwacji wynika, że uczestnictwo rodziców w procesie edukacyjnym, np. poprzez pomaganie dzieciom w odrabianiu prac domowych, zmniejsza kłopoty z koncentracją i ogranicza problemy wychowawcze podczas lekcji, a także pozytywnie wpływa na zdolności interpersonalne młodych ludzi.
Naukowcy potwierdzili, że wraz z dorastaniem młodzieży udział rodziców w życiu szkolnym spada, szczególnie na etapie szkół średnich. Wpływa na to nie tylko dążenie nastolatków do zdobycia jak największej niezależności, ale także kwestie systemowe – na dalszych etapach edukacji zwiększa się liczba nauczycieli, co ogranicza bezpośrednie kontakty rodziców z dziećmi. Pomimo tego efekt zaangażowania, choć mniejszego, także ma pozytywny charakter, podobnie jak w szkole podstawowej.
Naukowcy proponują, by szkoły i nauczyciele wypracowali rozwiązania służące włączeniu rodziców w proces edukacyjny i życie szkolne, takie jak np. opracowywanie zadań domowych wymagających kooperacji z opiekunami czy organizacja wspólnych wydarzeń dla dorosłych i dzieci.
Warto jednak zauważyć, że zaangażowania w proces edukacyjny nie należy mylić z przerostem kontroli i nadopiekuńczością. Inne badania, opublikowane w ubiegłym roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA), pokazują negatywne konsekwencje modelu wychowawczego określanego mianem helicopter parenting, charakteryzującego się nadmierną ingerencją rodzica w życie dziecka, w tym także w jego proces edukacji.
Badania APA pokazują, że ten negatywny wpływ jest niemal lustrzanym odbiciem pozytywów zaobserwowanych przez badaczy z Missouri. Helicopter parenting potęguje problemy wychowawcze oraz obniża zdolności komunikacyjne w relacjach z rówieśnikami.
Źródła: Science Daily, Missouri.edu, Apa.org