Nauka
Serce ma swój „mózg”. Naukowcy badają jego rolę i funkcje
20 grudnia 2024
Jak być lepszym rodzicem w zmieniającym się świecie pełnym kryzysów wartości i społecznych – opowiadał Patrick Ney, założyciel „All About Parenting Polska”, trener rodzicielski, autor książek i publikacji, podczas konferencji Holistic Talk EDU K’IDS.
Błędy rodziców, takie jak brak czasu dla dziecka, mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów w relacjach rodzinnych. Patrick Ney, założyciel „All About Parenting Polska” i autor książek o rodzicielstwie, był jednym z panelistów konferencji edukacyjnej Holistic Talk EDU K’IDS, która odbyła się na początku grudnia w Cavatina Hall.
– Nigdy nie myślałem, że stanę na scenie i będę mówił w języku polskim, tym szalonym języku, na temat rodzicielstwa – żartował.
Ney jest Brytyjczykiem, który czternaście lat temu przyjechał do Polski, zakochawszy się w Polce oraz w historii naszego kraju. Pod koniec października, w rozmowie z portalem Holistic News, mówił: – Dokładnie czternaście lat temu przyjechałem tutaj z jedną walizką rzeczy i 200 funtami w portfelu, poza tym nie miałem nic. (…) Coś mnie do Polski przyciągnęło, coś, co sprawiło, że uznałem, że jest to teraz moje miejsce na ziemi.
Kilka lat temu prezydent RP Andrzej Duda przyznał mu polskie obywatelstwo.
Zobacz całe wystąpienie Patricka Ney podczas Holistic Talk EDU K’IDS
Założyciel „All About Parenting Polska” mówił o potrzebach dzieci, ich relacjach z rodzicami, a także błędach rodziców w wychowaniu dzieci. Nawiązał przy tym do pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych teorii motywacyjnej znanej jako teoria autodeterminacji.
– W dziedzinie psychologii to jedna z wiodących teorii motywacyjnych. Świetnie tłumaczy, dlaczego nasze dzieci bywają tak uparte – mówił Patrick Ney. – Każdy człowiek na tym świecie ma trzy podstawowe potrzeby psychologiczne, które muszą zostać zaspokojone. To potrzeba relacji, potrzeba kompetencji i potrzeba autonomii – dodawał.
Ciekawy temat: Tomasz Wróblewski o ekologistach: „Są zagrożeniem dla cywilizacji”
Potrzeba relacji to konieczność bliskości z rodzicami, wzajemnego zaufania, czułości. Potrzeba kompetencji to potrzeba rozwoju i zdobywania wiedzy. Wreszcie potrzeba autonomii to oczekiwanie dziecka na pewną niezależność od rodziców. To prawo do samodzielnego decydowania, zmieniające się oczywiście wraz z wiekiem.
– Każde zachowanie ma swoją przyczynę. Kryzys w rodzinie czy kryzys w relacjach z dzieckiem pokazuje, że najprawdopodobniej jedna z tych trzech potrzeb jest zaburzona – mówił Ney.
Ekspert podkreślał też znaczenie świadomego rodzicielstwa i jego wpływu na edukację dzieci. Wskazywał m.in. na szkodliwy wpływ błędów rodziców, a wynikających z emocji: krzyku, gwałtownych gestów, ograniczania samodzielności i decyzyjności dzieci.
– Największy kryzys w rodzinie w takich relacjach występuje, gdy dzieci krzyczą: „Mamo, tato, zobaczcie mnie!”, a rodzice tego nie widzą, zajęci telewizorem czy mediami społecznościowymi w telefonie – argumentował.
Przeczytaj więcej o konferencji Holistic Talk EDU K’IDS: Szkoła XXI wieku. Edukacja może być inspirująca