Poprzedni
Następny

Brazylia: Technologia jeszcze bardziej podzieli społeczeństwo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Portierzy, charakterystyczny element krajobrazu brazylijskich miast, mogą zostać łatwo zastąpieni przez nowoczesne technologie służące do rozpoznawania linii papilarnych i twarzy lub patrolujące okolice drony

W Brazylii łatwo oddzielić biedne dzielnice od bogatych. Do tej pory zamożniejsi mieszkańcy São Paulo czy Rio de Janeiro wierzyli, że są bezpieczni, inwestując w wysokie płoty, druty pod napięciem czy pancerne drzwi; przede wszystkim jednak wierzyli w swojego portiera.

W Brazylii portier pracuje prawie w każdym budynku. Spada na niego wiele obowiązków – ochroniarza, nadzorcy, pomocy domowej, często bywa także przyjacielem rodziny, „aniołem stróżem”, który ma chronić spokoju domowników. „W Brazylii relacja z twoim portierem będzie dla ciebie najintymniejszym związkiem” – uczą na lekcjach portugalskiego.

Koniec związków z porteiros?

Zanim ktokolwiek zostanie wpuszczony do budynku, portier musi poznać jego nazwisko i zamiary. „Tylko oni są w stanie zaopiekować się mieszkańcami i ich rodzinami. Znają ich rutynę – pomagają dzieciom oraz seniorom” – opisuje Paulo Ferrari, prezes związku pracowniczego w São Paulo.

Ale specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem zapowiadają rewolucje technologiczną, która może się okazać ogromnym przewrotem w relacjach społecznych. Portierów powoli zastępują technologie rozpoznające odciski palców, a w przyszłości – rysy twarzy. Jedna osoba może sprzed komputera monitorować ruch w wielu budynkach jednocześnie. Miasta czy dzielnice już pokrywa siatka kamer.

Jak informuje dziennik „Washington Post”, niektóre społeczności testują drony – strażników patrolujących okolice i instalują nowoczesne, naziemne czujniki ruchu. Nie jest to kolejny odcinek serialu Czarne Lustro, ale scenariusz na kolejne lata. Specjaliści z branży bezpieczeństwa twierdzą, że portierzy to tylko ludzie.

Porteiros mogą chorować, mogą zasnąć (podczas zmiany – red.). Są pracownikami niskiego szczebla, z bardzo niewielkim wykształceniem, którzy potrzebują stałego nadzoru” – komentuje Rui Costa, właściciel firmy technologicznej Delta Omega Technology in Security, w rozmowie z amerykańskim dziennikiem.  

Spada liczba zabójstw

Jak wynika ze statystyk, Brazylia w ostatnich miesiącach stała się nieco bezpieczniejsza. Według dziennika „Rio Times” w pierwszym kwartale liczba morderstw w kraju spadła o 23 proc., choć w tym samym czasie o 18 proc. wzrosła liczba zabójstw mundurowych.

Brazylia od lat należy do najbardziej niebezpiecznych państw na świecie. W 2017 r. w całym kraju zamordowano prawie 64 tys. osób; przeliczając – każdego dnia w wyniku morderstwa zginęło 175 osób.

Źródła: Foreign Policy, New York Times, Washington Post, Rio Times

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES