Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
Zakończyła się budowa muzeum science fiction w mieście Chengdu w Chinach. Budynek został zaprojektowany przez brytyjską pracownię Zaha Hadid Architects. Gmach ma nieregularny kształt, przypominający mgławicę. Nowoczesne i futurystyczne wnętrze nawiązuje do instytucji, która się tam mieści.
Muzeum znajduje się w Chengdu, 20-milionowym mieście i stolicy południowo-zachodniej prowincji Syczuan w Chinach. Miasto ma długą historię sięgającą tysięcy lat. Otwarte muzeum nie koliduje jednak w żaden sposób z bogatą przeszłością tego miejsca. To gmach, w którym odwiedzający spojrzą w przyszłość.
Kompleks unosi się nad powierzchnią jeziora, a dach budynku przypomina rozszerzającą się mgławicę
– czytamy na stronie pracowni Zaha Hadid.
Wnętrze obiektu ma powierzchnię 59 tys. metrów kwadratowych i mieści przestrzenie wystawowe, sale konferencyjne, galerie i teatry. Słońce wpada do przestronnego atrium przez duży świetlik, a starannie rozmieszczone przeszklenia ukazują krajobraz, który znajduje się na zewnątrz budynku.
Zobacz też
Gmach, który zaprojektowaliśmy, z każdego miejsce zawsze będzie wyglądał inaczej. Będzie wydawał się nietypowy dla obserwatora, i taki był nasz zamiar
– stwierdził Paulo Flores, jeden z dyrektorów projektu w Zaha Hadid Architects, która zaprojektowała muzeum
Budynek budzi słuszny zachwyt, ale także rekordowo krótki czas, w którym powstał, jest warty uwagi. Projekt muzeum został zamówiony w 2022 roku. Jak mówi Flores, budowa gmachu o takim rozmiarze i złożoności zajęłaby zwykle od czterech do pięciu lat. Ale budynek w Chengdu, trzykrotnie większy od opery w Sydney, przeszedł od koncepcji do ukończenia w zaledwie 12 miesięcy. Pomimo krótkiego czasu realizacji, dla Floresa i jego zespołu było to wymarzone zadanie.
Science fiction zawsze było bardzo ważnym źródłem inspiracji dla naszych projektów. Gatunek zawsze dotykał tego jak będzie wyglądała przyszłość. Jest inspiracją dla tysięcy inżynierów i wskazuje jaką drogą podąży rozwój technologiczny. Chcemy być częścią ruchu kreowania przyszłości
– przyznał Flores.
W przypadku tego projektu rozwój techniki był nie tylko kluczem do opracowania ambitnego koncepcji, ale także do jego szybkiej realizacji. Zaledwie dwa tygodnie po wygraniu konkursu, rozpoczęła się budowa. Korzystając z analizy modelowania cyfrowego, architekci byli w stanie przyspieszyć prace. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu projektowanie i budowa odbywały się niemalże jednocześnie. Satoshi Ohashi, kolejny z dyrektorów Zaha Hadid Achritects, powiedział, że nie byłoby to możliwe bez nieszablonowego podejścia oraz nowych narzędzi. Ohashi dodał, że analiza modelowania cyfrowego pozwoliła zespołowi zoptymalizować konstrukcję budynku pod kątem klimatu panującego w Chengdu.
Analizując parametry pogodowe i środowiskowe, oprogramowanie zbierało informacje o decyzjach dotyczących wielkości i kąta zwisu dachu, aby chronić wnętrza przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Aby zminimalizować wpływ gmachu na środowisko naturalne, zastosowano w nim panele słoneczne wbudowane w dach, które pomagają zasilać budynek. Zamontowano także świetliki i okna sięgające od podłogi do sufitu, zmniejszające zapotrzebowanie na sztuczne światło w ciągu dnia.
Muzeum zostało otwarte, aby gościć największy na świecie zlot miłośników science fiction. To jednak nie przyszłość, którą będzie można zobaczyć w muzeum, powinna przyciągnąć naszą uwagę, ale sposób, w jaki powstawał ten gmach.
Skrócenie budowy do zaledwie roku, to osiągnięcie godne podziwu. Wiele innych inwestorów może czerpać inspirację z innowacyjnego, na swój sposób, podejścia brytyjskich architektów. Aby przyspieszyć budowę, musieli zoptymalizować prace, np. korzystali wyłącznie z materiałów dostępnych w Chengdu. W ten sposób skrócono czas oczekiwania na niektóre elementy. Budynek, który powstał w zaledwie rok, by być siedzibą dla muzeum science fiction, może stać się przykładem dla architektów z całego świata.
To może cię również zainteresować: