Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Średnia długość życia człowieka rośnie. Jednak naukowcy nadal poszukują leku odwracającego proces starzenia. Niedawno chińscy badacze pochwalili się opracowaną przez nich terapią, która ma to umożliwić. Warto jednak zastanowić się, jak ludzie zareagują na znacznie dłuższe życie.
Zespół badawczy z Chin opracował innowacyjną terapię opartą na wodorze, która wykazuje potencjał w skutecznym przeciwdziałaniu procesom starzenia. Ta nowatorska metoda efektywnie odwraca zmiany związane z wiekiem w organizmie, jednocześnie zapobiegając chorobom geriatrycznym.
Wodór jest najlżejszym i najczęściej występującym we wszechświecie pierwiastkiem. Dotychczas używano go w przemyśle, ale nie w medycynie. Zmieniło się to za sprawą chińskich naukowców. Twierdzą, że udało im się znaleźć „lek na nieśmiertelność”. Terapia, którą opracowali, polega na dostarczeniu do organizmu wysokiego stężenia cząsteczek wodoru za pomocą specjalnie zaprojektowanego implantu. Efektywność metody ma być około czterdzieści razy większa niż innych tego typu sposobów.
Zobacz też:
„W przeszłości panowało przekonanie, że spożywanie wody nasyconej wodorem lub wdychanie tego gazu może zahamować proces starzenia. Jednak nigdy nie udało się osiągnąć trwałego sukcesu w tej kwestii” – czytamy w dzienniku South China Morning Post. Naukowcy poinformowali, że opracowany za pomocą nanotechnologii wszczep ma dostarczać wodór do organizmu przez tydzień.
Zauważyliśmy, że długotrwałe stosowanie terapii wodorem przyczyniło się do poprawy defektów kości u starszych myszy, które osiągnęły wiek porównywalny z 70-letnim człowiekiem
– poinformowali chińscy badacze.
He Qianjun z Uniwersytetu w Szanghaju, który jest członkiem grupy prowadzącej badanie, stwierdził, że opracowana terapia może pomóc także osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera.
Komórki w organizmie ulegają starzeniu i defektom w wyniku wielu czynników, takich jak działanie wolnych rodników, substancji toksycznych i procesów metabolicznych. W miarę upływu czasu uszkodzenia te kumulują się, prowadząc do degeneracji oraz stanów zapalnych.
Wodór działa jak środek przeciwzapalny, który skutecznie likwiduje toksyczne związki na skórze. Efekt rewitalizujący tego gazu działa także na inne tkanki w organizmie. Terapia opracowana przez chińskich uczonych nie jest jeszcze testowana na ludziach. Do tego konieczne są dalsze badania, między innymi wydłużenie czasu podawania wodoru do organizmu.
Poszukiwanie cudownego leku na długowieczność trwa od zarania dziejów. Teraz gdy naukowcy ogłaszają odnalezienie lekarstwa na śmierć, można się zastanowić, jaki to będzie miało wpływ na ludzką psychikę? Warto zastanowić się, czy wraz z nienaturalnym wydłużeniem życia nie pojawią się trudne do zidentyfikowania dzisiaj efekty uboczne. W twórczości J. R. R. Tolkiena pojawiają się Elfy, które są nieśmiertelne. W swojej książce Silmarilion pisze, że przedstawiciele tej rasy z czasem nudzili się swoją egzystencją i zazdrościli ludziom śmiertelności.
Wraz z rozwojem nauki, terapia wydłużająca życie może się spopularyzować. W konsekwencji przeludnienie stanie się poważnym problemem. O skutkach odwrócenia procesu starzenia nie wiemy dzisiaj absolutnie nic. Możliwe, że wraz z wydłużającą się średnią długością życia nie wszyscy będą zainteresowani zakładaniem rodziny. Również nie każdy dąży do nieśmiertelności.
To może cię również zainteresować: