Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
Władze stolicy Indii zamierzają podjąć walkę z nierównościami płciowymi w transporcie publicznym. Wszystkie kobiety będą mogły bezpłatnie jeździć po New Delhi autobusami i metrem.
Sekretarz generalny New Delhi Arvind Kejriwal ogłosił decyzję w tej sprawie na Twitterze. Program ma kosztować 101 mln dolarów, ale eksperci przyznają, że bezpłatna komunikacja jest bardzo potrzebna. Lokalne władze argumentują, że darmowy transport publiczny zapewni kobietom większe bezpieczeństwo.
Kejriwal poinformował, że prace nad konkretnymi rozwiązaniami ruszą w ciągu dwóch lub trzech miesięcy. „Osoby, które stać na kupno biletów, powinny je kupować i nadal je do tego zachęcamy. Nie chodzi o to, by za wszelką cenę korzystać z tego typu ulg, ponieważ są one przeznaczone przede wszystkim dla osób biedniejszych” – podkreślił.
Opozycyjna we władzach New Delhi Indyjska Partia Narodowa, która zdobyła największą liczbę głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych, pomysł Kejriwala określiła mianem populistycznego i skrojonego na potrzeby przyszłorocznych wyborów lokalnych.
Kejriwal zwraca uwagę, że w kobiety w metrze i autobusach stanowią tylko 33 proc. pasażerów. Jednak zmiana tego trendu – w jego opinii – jest kluczowa. Eksperci mają jednak zastrzeżenia do tej inicjatywy.
„W kwestii poprawy bezpieczeństwa trzeba myśleć nie tylko o metrze, lecz także o innych czynnikach, na przykład o sytuacji na ulicy. Jeśli władze poważnie myślą o poprawie bezpieczeństwa kobiet w Indiach, muszą iść za ciosem, ponieważ ono nie kończy się na metrze i autobusach” – powiedział Dinesh Mohan w rozmowie z telewizją BBC.
Dowiedz się więcej: Indie czekają na kobiecą rewolucję
Profesor Sewa Ram ze Szkoły Planowania i Architektury w New Delhi przypomniała, że do drastycznego spadku liczby pasażerów metra – aż o 300 tys. osób dziennie – przyczyniło się podniesienie opłat za bilety. Ich zniesienie mogłoby przełożyć się na wzrost popularności miejskiego transportu wśród kobiet, a także na zmniejszenie korków w stolicy.
Indie są uważane za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów świata dla kobiet. Potwierdzają to badania Światowego Instytutu Zasobów w mieście Bhopal. Wynika z nich, że 88 proc. z nich doświadczyło różnego rodzaju przemocy i molestowania podczas jazdy.
Podobne badania sześć lat temu przeprowadziła ONZ. Według nich, 95 proc. kobiet i dziewczyn korzystających z transportu publicznego w New Delhi przyznało, że obawia się podróżowania miejskimi autobusami i metrem.
Polecamy: Sąd Najwyższy Indii odrzuca legalizację małżeństw osób tej samej płci
Źródła: