Elektryczne hulajnogi na chodnikach budzą kontrowersje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Elektryczna hulajnoga porzucona na jednej z ulic w centrum Łodzi, 11 maja 2019 r. (PIOTR KAMIONKA / REPORTER)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Elektryczne hulajnogi szturmem zdobywają popularność w kolejnych krajach Europy. Osoby, które zechcą się nimi poruszać, będą musiały jednak dostosować się do nowych przepisów

Potrzebę uregulowania kwestii związanych z elektrycznymi hulajnogami dostrzegło już wiele państw. Jednym z nich jest Francja, której władze szykują przepisy mające ustandaryzować sposób poruszania się tymi pojazdami.

Podobne przepisy wprowadzane są w Niemczech, ponieważ hulajnogi stanowią problem dla części pieszych. Są zbyt szybkie i ciche, tak więc mogą oni nie usłyszeć nadjeżdżającej hulajnogi, co może zakończyć się wizytą u lekarza.

Minimalny wiek dla użytkowników hulajnóg

Ustawa przyjęta w piątek przez Bundestag zezwala hulajnogom elektrycznym na poruszanie się po drogach oraz ścieżkach rowerowych. Jednak stawia ona dwa warunki. Użytkownik musi mieć przynajmniej 14 lat, a prędkość poruszania się nie może przekraczać 20 km/h. Prawo precyzuje również, że elektryczna hulajnoga powinna być wyposażona w oświetlenie i hamulce, musi być także ubezpieczona.

Potwierdzeniem opłacenia polisy będzie specjalna naklejka umieszczona na hulajnodze. Co ciekawe, według nowego prawa, osoba jadąca hulajnogą nie będzie potrzebowała kasku. Niemieckie hulajnogi będą mogły korzystać także z kontrapasów rowerowych, czyli z możliwości poruszania się pod prąd na wyznaczonych do tego drogach rowerowych.

„Droga ku lepszej przyszłości”

Andreas Scheuer, niemiecki minister transportu, napisał na Twitterze, że tym głosowaniem Niemcy torują sobie drogę ku lepszej przyszłości, zapewniając bezpieczeństwo nowoczesnej mobilności. „Regulacje biorą pod uwagę wszystkich użytkowników dróg” – dodał.

Przeciwnicy elektrycznych hulajnóg argumentują, że sprzęt stanie się niebezpieczny, gdy zacznie masowo pojawiać się na drogach. Pozbawieni kasków i innych zabezpieczeń użytkownicy pojazdów nie mają żadnych szans w momencie kolizji z samochodem. Zwolennicy tego typu transportu twierdzą z kolei, że pojazdy te pozwalają szybko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. 

Z nowych przepisów nie są zadowoleni rowerzyści. Niemieckie stowarzyszenie ADFC podkreśliło w oświadczeniu, że chodzi przede wszystkim o brak odpowiedniej infrastruktury.

Regulacje dotrą również do Polski?

Podobnych regulacji dotyczących hulajnóg elektrycznych w Polsce, jak na razie, nie ma. Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na poruszanie się nimi po chodnikach. Wzrost popularności firm umożliwiających wypożyczanie ich na minuty sprawił także, że użytkownicy chętniej z nich korzystają, ale później często – niestety – zostawiają je gdzie popadnie.

 Źródła: euronews.com, green-news.pl, twitter, adfc.de, innpoland

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES