Nauka
Lot na Marsa to nowy cel Trumpa. Eksploracja Księżyca zagrożona
20 lutego 2025
Zmysł węchu jest potężnym narzędziem do poznawania otaczającego nas świata. Bardziej niż jakikolwiek inny zmysł, jest nierozerwalnie związany z naszymi wspomnieniami. Dlatego powstała Odeuropa – encyklopedia zapachów z Europy od średniowiecza do początku XX wieku, oparta na materiałach z literatury historycznej i sztuki.
Internetowa baza danych zawiera ogromną liczbę obrazów i danych tekstowych związanych z zapachem, pochodzących z muzeów, uniwersytetów i innych instytucji dziedzictwa kulturowego. Jej celem jest zachowanie woni minionych epok, obejmując wszystko, od perfum po smród industrializacji.
Projekt został ogłoszony w listopadzie 2020 roku. Zespół naukowców, który go prowadził, użył sztucznej inteligencji do identyfikacji i analizy odniesień do zapachów od XVI do początku XX wieku w historycznych tekstach i obrazach. Celem było „odkrycie i przywrócenie kluczowych zapachów Europy”.
W ramach projektu Odeuropa uruchomiono wyszukiwarkę Smell Explorer, umożliwiającą zagłębienie się w zapachy przeszłości, a także w ich opisy. Oprócz tego zespół naukowców opracował Encyklopedię Historii i Dziedzictwa Zapachów, zawierającą wpisy na temat woni wnętrz samochodów, kawiarni, muzeów i innych miejsc. Zorganizowano również jednodniowe Targi Kultury Zapachu w Amsterdamie pod koniec listopada 2023 roku, aby przedstawić wyniki tego przedsięwzięcia.
Grupa inicjatorów projektu Odeuropa składa się z ekspertów, którzy wcześniej opracowywali narzędzia sztucznej inteligencji związane z żywnością. Inni współpracowali z muzeami i bibliotekami w celu zachowania zapachu obiektów historycznych.
Tego rodzaju praca jest naprawdę ważna dla innych naukowców, zwłaszcza początkujących badaczy lub studentów, poszukujących świadectw historycznych
– twierdzi Evan Kutzler, amerykański historyk z Uniwersytetu Western Michigan.
Perfumiarz analizuje aromaty z perspektywy chemicznej, opisując je poprzez nuty zapachowe (np. pachnąca róża, po której następuje bardziej długotrwała woń wanilii). Odeuropa odnosi się powonienia jak do zjawiska, które dokumentuje przeszłość. W tej nietypowej encyklopedii znajdziemy obrazy i teksty odnoszące się do różnych zapachów.
Uczeni przeprowadzili wiele długich rozmów z ekspertami z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, a także z badaczami z branży chemicznej i perfumeryjnej. Dzięki temu zbudowali modele zapachowe, obejmujące miejsca i uczucia. Następnym krokiem było opracowanie przeglądarki internetowej, przeszukującej bazę danych obrazów i tekstów na temat aromatów. Zespół zebrał ponad 2,5 mln relacji świadków na temat konkretnych zapachów, np. „nieznośna” woń mieszkania w Edynburgu w połowie XIX wieku.
Praca nad węchem otwiera zupełnie nowe sposoby myślenia o doświadczaniu przeszłości. Pokazuje nam na przykład, że sposób, w jaki dziś odbieramy woń czosnku, może być zupełnie inny niż 200 lat temu. Porównując reakcje na konkretne zapachy, możemy dowiedzieć się wiele o związku między przeszłością a teraźniejszością
– wyjaśnia William Tullett, członek zespołu Odeuropa.
Rozważając fakt, że zapach może zmienić wyobrażenie o danej epoce, warto podkreślić, że zwiedzając zabytkowe miasta dzisiaj, trudno nam wyobrazić sobie, jak one pachniały w przeszłości. W średniowieczu brak kanalizacji sprawiał, że nieczystości wylewano na ulice, a woń koni i innych zwierząt była codziennością. Projekt Odeuropa pozwala zrozumieć, jakie znaczenie miały zapachy w różnych okresach historycznych, co wpływa na nasze spojrzenie na stare miasta, zamki i inne zabytki.