Prawda i Dobro
Powrót z emigracji. Zazdrość, niechęć i trudne początki
20 listopada 2024
Dynamicznie zmieniający się świat, rozwój techniki, sztucznej inteligencji, psychologii, medycyny, środków komunikacji i transportu stawia przed ludzkością nowe, nieoczekiwane wyzwania. Rośnie świadomość społeczna, zacierają się granice zarówno między państwami, jak i ideami i ludźmi. Humanizm to pojęcie, które może stać się punktem odniesienia w debacie nad sensem człowieczeństwa, racjonalnymi podstawami istnienia oraz w refleksji nad przyszłością. Czym zatem jest humanizm?
Niełatwo jest dziś być człowiekiem. Jeszcze niedawno tylko wąska grupa ekspertów posiadała dostęp do wiedzy z określonej dziedziny, a teraz o tematach trudnych, złożonych, często naukowych, filozoficznych i dotykających istoty człowieczeństwa dyskutuje się na każdym kroku. W internecie można znaleźć wszystko, a media społecznościowe często wykrzywiają obraz rzeczywistości. Humanizm stanowi pewną całościową odpowiedź na wiele problemów współczesności.
W efekcie społeczeństwo przestało czerpać informacje z wartościowych, jakościowych źródeł. Przeżywamy współcześnie kryzys autorytetów. Zarówno młodzież, jak i osoby bardziej dojrzałe bywają „ogłupiane” przez influencerów, celebrytów, polityków, media i tak dalej. Trudno się zorientować komu można ufać. Pomocna w zrozumieniu siebie i otaczającego nas świata może być idea humanizmu.
Sprawdź również: Bez niego ludzkość nigdy by się nie rozwinęła. Humanizm we współczesności
Humanizm koncentruje się na jednym: człowieku, jego godności, wolności, przekonaniach i potencjale. Z perspektywy filozoficznej najważniejszy jest rozwój potencjału jednostki i jej samodoskonalenie, które z czasem przynoszą korzyści całemu społeczeństwu. Z kolei w ujęciu psychologicznym wartościami cechującymi humanizm są autentyczność i samorealizacja.
Rozkwit tej idei przypada na epokę renesansu. To wtedy najwięksi myśliciele dostrzegli, że człowiek jest istotą zdolną do tworzenia wielkich i niesamowitych dzieł. Nauka i kultura miały nie tylko polepszyć materialny byt ludzi. Miały stać się fundamentem kultury i cywilizacji opartej na wartościach: prawdzie, dobru oraz pięknie.
Polecamy:
Humanizm to złożone pojęcie, które dotyka niemal wszystkich aspektów ludzkiego życia. Można je rozpatrywać pod różnym kątem:
To tylko kilka pytań, na które szukamy obecnie odpowiedzi. Samo pojęcie jest bowiem znacznie głębsze i dotyka istoty naszego bytu.
Humanizm i edukacja to nierozerwalna para. Dobra szkoła, odpowiednio nastawieni, przeszkoleni i opłacani nauczyciele, dzieci mogące rozwijać swój potencjał, kreatywność i empatię – to wszystko jest podstawą humanizmu. Dzięki rozwojowi nauki i odpowiedniemu kształtowaniu najmłodszych pokoleń świat może stać się lepszym miejscem.
Warto poszukiwać odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące wartości i patrzeć na świat holistycznie. Na pewno nam wszystkim potrzebna jest refleksja nad współczesnością. Dlatego idea humanistyczna jest tak ważna dla teraźniejszości i przyszłości.
Przeczytaj także: