Nauka
Parada planet na niebie. Możesz zobaczyć wyjątkowe zjawisko
20 stycznia 2025
Przed Unią Europejską (UE) trudne decyzje dotyczące sztucznej inteligencji (AI). Europejska Organizacja Konsumentów przedstawiła swoje stanowisko w sprawie. Według niej prawodawcy nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą rozwój nowych algorytmów.
Przed Unią Europejską (UE) trudne decyzje dotyczące sztucznej inteligencji (AI). Europejska Organizacja Konsumentów przedstawiła swoje stanowisko w sprawie. Według niej prawodawcy nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą rozwój nowych algorytmów.
„Generatywna sztuczna inteligencja, jak ChatGPT, otworzyła przed konsumentami wiele możliwości. Mamy jednak poważne obawy o to, że podobne programy mogą oszukiwać, dezinformować, manipulować, utrwalać postawy dyskryminujące i w konsekwencji krzywdzić ludzi” – mówi Ursula Pachl, zastępca dyrektora generalnego Europejskiej Organizacji Konsumentów.
„Wzywamy organy Unii Europejskiej do podjęcia natychmiastowych działań. Urzędy nie powinny czekać, aż konsumenci zostaną poszkodowani przez AI” – przekonuje Pachl.
Norweska Organizacja Konsumentów „Forbrukerrådet” opracowała raport, z którego wynika, że sztuczna inteligencja może być szkodliwa. Tytuł dokumentu brzmi: „Ghost in the Machine: Addressing the consumer harms of generative AI”. Według autorów, nowe rozwiązania stwarzają problemy, które wcześniej były nieznane.
Firmy udostępniające algorytmy sztucznej inteligencji nie są w żaden sposób kontrolowane. Nie wiadomo na przykład, jakie dane gromadzą. AI może też przekazywać nieprawdziwe informacje, a użytkownicy nie mają narzędzi do oceny ich wiarygodności.
Społeczeństwo coraz lepiej rozumie zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Debata nad problemem toczy się od wielu lat, ale wciąż nie wpłynęła na prawodawstwo. Niektórzy chcą całkowitego zakazania AI.
Polecamy: Trening AI przez AI grozi „załamaniem modelu”
Urzędnicy UE są coraz bardziej krytyczni wobec światowych gigantów IT. Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oceniła, że sztuczna inteligencja może być stronnicza, szczególnie w przypadku usług finansowych, takich jak kredyty.
Pachl stwierdziła, że ochrona konsumentów jest kluczowa. Dlatego Unia Europejska wprowadziła regulacje, które kategoryzują AI. Na podstawie nowych przepisów niektóre aplikacje mogą zostać zakazane. To pierwsza na świecie próba uregulowania działań firm, które zajmują się sztuczną inteligencją.
„Wszystkie aplikacje używające sztucznej inteligencji, muszą być kontrolowane. Ustawodawcy powinni wymagać, aby treści generowane przez AI były bezpieczne, uczciwe i zrozumiałe dla konsumentów” – powiedziała Pachl.
Europejska Organizacja Konsumentów często wygłasza apele, które odzwierciedlają kierunek, jaki ostatecznie obierają organy regulacyjne UE. Jej przedstawiciele sprzeciwiali się między innymi monopolowi wyszukiwarki Google.
Debata na temat regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji dopiero się rozpoczyna. Można się domyślać, że będzie ona długa i trudna. Nie wiadomo, jak rozwiną się programy, które opierać się będą na AI. Sprawa wymaga pilnych regulacji prawnych.
Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronach holistic.news.
Zobacz też:
Źródło: TechCrunch