Nauka
Języki świata w 2024 roku. Odkrycia zaskoczyły naukowców
17 stycznia 2025
Według naukowców, udział w specjalnych zajęciach raz w tygodniu wystarczy, by przygotować dziecko do płynnego mówienia i czytania
Z perspektywy ewolucyjnej ludzki mózg rozwinął zdolność przetwarzania muzyki, na długo zanim oswoił się z mową. Naukowcy twierdzą, że to umiejętność odbierania i tworzenia muzyki pomogła ludziom w procesie uczenia się mowy i kształtowania systemów językowych. Powiązanie zdolności odbierania muzyki i posługiwania się mową jest tak silne, ponieważ przetwarzanie muzyki i rozwój języka w ludzkim mózgu odbywają się za pomocą tych samych sieci neuronowych.
Teorię tę potwierdzają obserwacje rozwoju człowieka od wczesnego niemowlęctwa. Dzieci rozpoczynają naukę mowy już pierwszego dnia po narodzeniu, czyli na długo zanim są w stanie zidentyfikować i zrozumieć poszczególne słowa. Odbierają mowę ludzką w ten sam sposób, w jaki odbierają muzykę – jako ciąg tonów, pojawiających się w określonym rytmie i tempie. Dowodem na to jest dziecięce gaworzenie, będące jedną z pierwszych prób naśladowania ludzkiej mowy i kopiowania melodii słów.
Jednak żeby w pełni przyswoić umiejętność mowy, dziecko musi nauczyć się nie tylko powtarzać melodię słów, odróżniać intonacje i słyszeć różnice w akcentowaniu, lecz także odróżniać dźwięki mowy od innych odgłosów, które słyszy. Naukowcy udowodnili, że mogą w tym pomóc zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Według badań przeprowadzonych przez Narodową Akademię Nauk Stanów Zjednoczonych, ze względu na bliską korelację kształtowania się zdolności muzycznych i umiejętności językowych, nawet najprostsze zajęcia muzyczne mogą pomóc w sprawniejszym nabyciu zdolności mówienia i czytania wśród dzieci.
Badania wskazują, że uczestniczenie w zajęciach przynajmniej raz w tygodniu – zwłaszcza w takich, które angażują głos, wymagają ruchu całego ciała, uczą reagowania na dźwięk i ciszę oraz zapraszają do zabawy z instrumentami – owocuje lepszym przygotowaniem mózgu i układu mowy dziecka do płynnego mówienia i czytania.
Podczas zajęć muzycznych można uczyć dzieci czytania notacji muzycznej i odróżniania specjalistycznych symboli pojawiających się w zapisie nutowym. Rozpoznawanie znaków na pięciolinii wzmacnia kluczowe dla nauki czytania połączenie symbolu z dźwiękiem. Poprzez zajęcia muzyczne można także zorientować się, czy kilkulatek jest gotowy na prawdziwą naukę czytania.
Badania wykazały, że trzy- i czterolatki, które są w stanie usłyszeć i trzymać się rytmu – poprzez konsekwentne wystukiwanie go podczas słuchania muzyki – w wieku pięciu lat są gotowe do podjęcia nauki czytania i o wiele lepiej radzą sobie na jej początkowym etapie niż ich rówieśnicy, którzy nie mają wyczucia rytmu.
Źródło: World Economic Forum