Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
Poprzednim razem człowiek stanął na Księżycu 14 grudnia 1972 roku. Teraz NASA planuje wielki powrót na Srebrny Glob w ramach misji Artemis. W zeszłym miesiącu w Johnson Space Center w Houston czworo astronautów rozpoczęło specjalne szkolenie, które ma ich przygotować do tej niezwykłej podróży.
Program Artemis podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy zakończył się w zeszłym roku, a jego głównym celem były testy kapsuły Orion, w której polecą astronauci. Wszystko przebiegło pomyślnie, statek kosmiczny z manekinami na pokładzie okrążył Księżyc i wrócił bezpiecznie na Ziemię.
Podczas drugiego etapu w stronę Srebrnego Globu polecą cztery osoby, a kapsuła Orion wejdzie na orbitę naszego naturalnego satelity. Start rakiety planowany jest na koniec 2024 roku. Dopiero w czasie misji Artemis III astronauci staną ponownie na Księżycu.
W misji Artemis II wezmą udział Gregory Wiseman (dowódca), Victor Glover (pilot), Christina Koch (ekspertka ds. misji) i Jeremy Hansen (fizyk i astronauta). NASA ujawniła, że astronauci rozpoczynają właśnie szkolenie, które potrwa osiemnaście miesięcy. Załoga spędzi ten czas w salach lekcyjnych, samolotach i na symulatorach. Wiedzę będą im przekazywać instruktorzy z wielu dziedzin, bo zespół musi wiedzieć, jak radzić sobie z awariami kapsuły.
„Chcemy jak najszybciej rozpocząć szkolenia w makietach pojazdu, aby załoga dobrze czuła się w tym środowisku”
– wyjaśnia Jacki Mahaffey, główna oficer szkoleniowa NASA.
Charles Duke, który chodził po Księżycu podczas misji Apollo 16 w kwietniu 1972 roku, przyznaje, że jest podekscytowany spotkaniem z załogą Artemis II.
„Przed nimi wspaniała przygoda. Życzę im powodzenia”
– mówi Duke.
Lot w stronę Księżyca potrwa cztery dni. Kapsuła okrąży Srebrny Glob i wróci na Ziemię po dziesięciu dniach od startu. W zależności od pozycji Księżyca na orbicie astronauci mogą ustanowić rekord najdalszej podróży człowieka w kosmos.
Na początku szkolenia załoga zapozna się z „podstawami”, czyli planem lotu, konstrukcją statku kosmicznego Orion i jego instrumentami.
Potem rozpoczną się bardziej zaawansowane treningi na symulatorach. Astronauci przećwiczą zadania, które będą musieli wykonać w kapsule, gdy znajdzie się ona w kosmosie. Obejmują one m.in. manewrowanie, przygotowywanie posiłków czy korzystanie z łazienki. Gdy załoga opanuje już wszystkie czynności, zacznie się szkolenie z sytuacji awaryjnych.
„Chcemy, aby załoga umiała sobie poradzić, gdy wystąpi jakiś problem z systemami statku. Na koniec przećwiczymy start i lądowanie”
– wyjaśnia Mahaffey.
Razem z astronautami będzie się też szkolił zespół kontroli i obsługi misji.
Polecamy:
„Chcemy jak najszybciej rozpocząć wspólne szkolenie, aby ustalić koncepcje operacyjne i sprawdzić jak działa komunikacja. Ostatecznie to jeden zespół”
– komentuje Mahaffey.
Większość szkolenia odbędzie się w macierzystej bazie astronautów w Houston. Załoga uda się też do Neutral Buoyancy Laboratory, gigantycznego basenu w pobliżu Johnson Space Center, gdzie przećwiczy sposoby na wydostanie się z kapsuły Orion.
Program Artemis ma duże znaczenie dla nas wszystkich. NASA planuje, aby loty na Księżyc odbywały się cyklicznie, raz do roku. Nie chodzi tylko o badania naukowe, ale o przygotowania do załogowej misji na Marsa, która może okazać się przełomowym momentem w podboju kosmosu przez człowieka.
Dowiedz się więcej:
Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronach holistic.news.
Źródło: Arstechnica.com