Nauka
Sensacyjne wyniki badań DNA. Takie były początki języka polskiego
21 lutego 2025
Poprzednim razem człowiek stanął na Księżycu 14 grudnia 1972 roku. Teraz NASA planuje wielki powrót na Srebrny Glob w ramach misji Artemis. W zeszłym miesiącu w Johnson Space Center w Houston czworo astronautów rozpoczęło specjalne szkolenie, które ma ich przygotować do tej niezwykłej podróży.
Program Artemis podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy zakończył się w zeszłym roku, a jego głównym celem były testy kapsuły Orion, w której polecą astronauci. Wszystko przebiegło pomyślnie, statek kosmiczny z manekinami na pokładzie okrążył Księżyc i wrócił bezpiecznie na Ziemię.
Podczas drugiego etapu w stronę Srebrnego Globu polecą cztery osoby, a kapsuła Orion wejdzie na orbitę naszego naturalnego satelity. Start rakiety planowany jest na koniec 2024 roku. Dopiero w czasie misji Artemis III astronauci staną ponownie na Księżycu.
W misji Artemis II wezmą udział Gregory Wiseman (dowódca), Victor Glover (pilot), Christina Koch (ekspertka ds. misji) i Jeremy Hansen (fizyk i astronauta). NASA ujawniła, że astronauci rozpoczynają właśnie szkolenie, które potrwa osiemnaście miesięcy. Załoga spędzi ten czas w salach lekcyjnych, samolotach i na symulatorach. Wiedzę będą im przekazywać instruktorzy z wielu dziedzin, bo zespół musi wiedzieć, jak radzić sobie z awariami kapsuły.
„Chcemy jak najszybciej rozpocząć szkolenia w makietach pojazdu, aby załoga dobrze czuła się w tym środowisku”
– wyjaśnia Jacki Mahaffey, główna oficer szkoleniowa NASA.
Charles Duke, który chodził po Księżycu podczas misji Apollo 16 w kwietniu 1972 roku, przyznaje, że jest podekscytowany spotkaniem z załogą Artemis II.
„Przed nimi wspaniała przygoda. Życzę im powodzenia”
– mówi Duke.
Lot w stronę Księżyca potrwa cztery dni. Kapsuła okrąży Srebrny Glob i wróci na Ziemię po dziesięciu dniach od startu. W zależności od pozycji Księżyca na orbicie astronauci mogą ustanowić rekord najdalszej podróży człowieka w kosmos.
Na początku szkolenia załoga zapozna się z „podstawami”, czyli planem lotu, konstrukcją statku kosmicznego Orion i jego instrumentami.
Potem rozpoczną się bardziej zaawansowane treningi na symulatorach. Astronauci przećwiczą zadania, które będą musieli wykonać w kapsule, gdy znajdzie się ona w kosmosie. Obejmują one m.in. manewrowanie, przygotowywanie posiłków czy korzystanie z łazienki. Gdy załoga opanuje już wszystkie czynności, zacznie się szkolenie z sytuacji awaryjnych.
„Chcemy, aby załoga umiała sobie poradzić, gdy wystąpi jakiś problem z systemami statku. Na koniec przećwiczymy start i lądowanie”
– wyjaśnia Mahaffey.
Razem z astronautami będzie się też szkolił zespół kontroli i obsługi misji.
Polecamy:
„Chcemy jak najszybciej rozpocząć wspólne szkolenie, aby ustalić koncepcje operacyjne i sprawdzić jak działa komunikacja. Ostatecznie to jeden zespół”
– komentuje Mahaffey.
Większość szkolenia odbędzie się w macierzystej bazie astronautów w Houston. Załoga uda się też do Neutral Buoyancy Laboratory, gigantycznego basenu w pobliżu Johnson Space Center, gdzie przećwiczy sposoby na wydostanie się z kapsuły Orion.
Program Artemis ma duże znaczenie dla nas wszystkich. NASA planuje, aby loty na Księżyc odbywały się cyklicznie, raz do roku. Nie chodzi tylko o badania naukowe, ale o przygotowania do załogowej misji na Marsa, która może okazać się przełomowym momentem w podboju kosmosu przez człowieka.
Dowiedz się więcej:
Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronach holistic.news.
Źródło: Arstechnica.com