Humanizm
Zagadki umysłu. Możliwe, że Twój przyjaciel to zombie
12 października 2024
Od dawna uważa się, że testosteron skraca życie mężczyzn. Badania na wykastrowanych zwierzętach i koreańskich eunuchach zdają się to potwierdzać. Jednak australijscy naukowcy twierdzą, że niski poziom testosteronu może przyczyniać się do chorób serca.
W analizie, przeprowadzonej przez zespół naukowców z Uniwersytetu Zachodniej Australii, eksperci przyjrzeli się wynikom 11 jakościowych badań dotyczących wpływu poziomu testosteronu na długość życia. W trakcie eksperymentu obserwowano mężczyzn przez co najmniej pięć lat. Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy z najniższym poziomem testosteronu byli bardziej narażeni na śmierć, a najczęstszym powodem zgonu były choroby serca.
Polecamy: Samotność, frustracja i brak wzorców. O co chodzi z kryzysem męskości?
Co ciekawe, ten sam proces może również przyczyniać się do zaburzeń erekcji. Zaburzenia te często występują znacznie wcześniej niż objawy chorób serca i mogą być odczytywane jako wczesny sygnał ostrzegawczy istniejących lub przyszłych problemów. Wiadomo, że testosteron ma duży wpływ na funkcje rozrodcze organizmu, a jego poziom jest związany z chorobami organu pompującego krew.
Poziom testosteronu zwykle spada wraz z wiekiem mężczyzn. Od 30. roku życia ilość tego hormonu w organizmie zmniejsza się o około 1 proc. rocznie. Jest to czasami określane jako męska menopauza lub andropauza.
Spadek ten jest częściowo spowodowany powolnym zmniejszaniem się zdolności jąder do produkcji testosteronu oraz redukcją sygnałów, które im to nakazują. Jednak inne czynniki mogą przyspieszyć ten spadek. Wśród nich znajdują się m.in. choroby przewlekłe.
Polecamy: Wywołują wojny, popełniają zbrodnie i chronią. Mężczyźni – rzadko się o nich mówi
Czy niski poziom testosteronu powoduje choroby, czy jest przez nie wywoływany? Ograniczeniem nowego badania jest to, że na jego podstawie naukowcy nie są w stanie ustalić, czy zmniejszona ilość hormonu bezpośrednio powoduje zwiększone ryzyko śmierci.
Za niski poziom testosteronu może być odpowiedzialna choroba, więc może on być markerem, który wskazuje na zwiększone ryzyko śmierci. Jest to szczególnie ważne w przypadku dolegliwości, które powodują długotrwały stan zapalny, takich jak otyłość.
Pomocna w zrozumieniu tego związku może być analiza zdrowia pacjentów z rakiem prostaty. Kiedy choroba się rozprzestrzenia, pacjentowi podaje się leki, które drastycznie obniżają poziom testosteronu. Pomimo poprawy ogólnego stanu zdrowia, leczenie to zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Niski poziom testosteronu może być markerem choroby, ale równocześnie do pewnego stopnia jest również czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju przyszłych chorób i być może śmierci.
Ustalenie, czym jest „niski” poziom testosteronu, jest skomplikowane. Sam pomiar ilości hormonu może nie dać odpowiedzi na pytanie, ile organizm powinien go produkować. Każdy mężczyzna jest inny i dla każdego „niski” poziom może oznaczać co innego.
Naukowcy analizują średnie poziomy testosteronu u wielu osób z różnych populacji w celu ustalenia normalnych zakresów, aby łatwiej zidentyfikować osoby spoza tego przedziału z powiązaną chorobą. Pomaga to lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów.
Jednak uogólnianie tych wyników w różnych populacjach jest trudne i często wymaga większych prób. Wyniki nowej metaanalizy sugerują, że zwiększone ryzyko zgonu u mężczyzn jest widoczne głównie wtedy, gdy poziom testosteronu jest bardzo niski.
Polecamy: Pozostać sobą na emigracji. Rozpłynąć się w tłumie, czy dbać o korzenie
Biorąc pod uwagę ryzyko związane z niskim poziomem testosteronu, można zastanawiać się, czy istnieje jakiś sposób, aby go zwiększyć.
Po pierwsze, mężczyźni powinni starać się unikać rzeczy, które obniżają poziom testosteronu. Należy prowadzić zdrowy tryb życia i unikać przybierania na wadze. Ostatecznością jest zastąpienie hormonu poprzez leczenie.
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że terapia zastępcza testosteronem może pomóc zmniejszyć niektóre z zagrożeń, w tym ryzyko śmierci i zawału serca. Jednak nadal istnieją kontrowersje, ponieważ pojawiają się obawy, że terapia testosteronem może powodować zawały serca. Na razie mężczyznom pozostaje więc prowadzenie zdrowego trybu życia.
Polecamy: Fenomen trad wife – czy nowocześni mężczyźni marzą o tradycyjnych żonach?
Polecamy: