Prawda i Dobro
Związki i rozstania na emigracji. Bolesna cena za „lepsze życie”
17 stycznia 2025
Rusza Afrykańska Kontynentalna Strefa Wolnego Handlu. Sygnatariusze określają ją mianem „historycznej” inicjatywy
Jeszcze do niedawna nie było pewne, jak szeroki będzie skład strefy. Do ostatniej chwili w kwestii podpisania dokumentu wahała się Nigeria, najludniejszy kraj i największa gospodarka kontynentu. Ostatecznie w niedzielę podczas szczytu Unii Afrykańskiej w Nigrze Nigeria oficjalnie przyłączyła się do inicjatywy. A to czyni przedsięwzięcie niemal panafrykańskim.
Do strefy wolnego handlu należą bowiem 54 z 55 państw Afryki. Poza nią pozostanie Erytrea, która jednak nie wyklucza przystąpienia do paktu w przyszłości. 7 lipca przedsięwzięcie weszło w tzw. fazę operacyjną. Przez najbliższy rok państwa będą przystosowywały się instytucjonalnie do nowych reguł wspólnego rynku. 1 lipca 2020 r. oficjalnie unia celna zacznie działać w praktyce.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie cła zostaną uchylone od razu. Unia Afrykańska ustaliła, że będzie to stopniowy proces. W ciągu pierwszych pięciu lat mają one spaść o 90 proc. Ale i tak dyspensę w tej kwestii będą miały kraje najbiedniejsze, a także wspomniana Nigeria, którą właśnie ograniczenie wpływów z ceł powstrzymywało przed przyłączeniem się do strefy.
Cytowany przez AFP prezydent Nigru Mahamadou Issoufou określił porozumienie jako najważniejsze wydarzenie w historii Afryki od czasu powołania do życia Organizacji Jedności Afrykańskiej w 1963 r. (protoplasty obecnej Unii Afrykańskiej).
Unia zakłada, że straty z wpływów budżetowych z nawiązką pokryją zyski z rosnącego handlu. Organizacja przewiduje, że już w 2022 r. strefa przyniesie wzmożenie wewnątrzkontynentalnego obrotu o 60 proc. Obecnie wymiana między poszczególnymi krajami Afryki stanowi niewielką część ich handlu zagranicznego – średnio 16 proc., podczas gdy z Europą – 65 proc.
Nowe otwarcie nie tylko zmieni bilans handlowy, lecz także pozwoli na zwiększenie produkcji, nadając dodatkowy impuls gospodarce kontynentu. Prognozowane efekty może wzmocnić fakt, że w Afryce wiele państw należy do najszybciej wzrastających obecnie gospodarek świata – wśród nich są m. in. Rwanda, Etiopia, Benin czy Wybrzeże Kości Słoniowej.
Źródła: AFP, businessinsider.com.pl