Prawda i Dobro
Związki i rozstania na emigracji. Bolesna cena za „lepsze życie”
17 stycznia 2025
Chodzi o badania nad tworzeniem międzygatunkowych hybryd. Naukowcy z Japonii mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy w tej dziedzinie
Trwająca w japońskim ministerstwie nauki procedura ruszyła po tym, jak wiosną tego roku władze uchyliły zakaz przeprowadzania podobnych eksperymentów.
Jeśli chodzi o badania nad tworzeniem międzygatunkowych hybryd, japońscy naukowcy należą do światowych pionierów. Z powodzeniem udawało im się wyhodować szczura z mysią trzustką i mysz z trzustką szczura.
Eksperyment, którego chcą podjąć się uczeni, polega na tym, że zapłodnione komórki jajowe zwierzęcia zostaną poddane manipulacji genetycznej, skutkującej niemożnością wytworzenia konkretnego organu. Następnie do wnętrza powstałego w ten sposób zwierzęcego embrionu wprowadzone zostaną komórki macierzyste osobnika z innego gatunku, które w późniejszym okresie rozwiną się właśnie w ów brakujący organ.
Japońscy naukowcy już wcześniej zajmowali się podobnymi badaniami z wykorzystaniem ludzkich komórek, jednak odbywało się to w Stanach Zjednoczonych we współpracy z tamtejszymi specjalistami (w USA takie badania są dozwolone). Teraz, dzięki decyzji władz, Japończycy będą mogli realizować pomysły u siebie w kraju.
Amerykanie w trakcie badań próbowali doprowadzić do tego, by ludzkie komórki znalazły się w organizmie embrionu świni. Eksperymenty zakończyły się umiarkowanym powodzeniem. Zdecydowana większość embrionów z ludzkimi komórkami rozwijała się w sposób nieprawidłowy.
Także ich niewielka ilość w sztucznie wytworzonych organach nie sprawiała, że były to organy czysto ludzkie. Jest to jednak punkt wyjścia dla poprawienia efektywności procedury, dlatego świat nauki uznał te osiągnięcia za ogromną nadzieję dla dziedziny transplantologii. Jeśli organy wyhodowane u innych zwierząt będą dobrze funkcjonować w człowieku, być może w przyszłości nie będzie trzeba szukać dawców organów wśród ludzi.
Obecnie tkanki zwierząt – takich jak krowy, świnie czy konie – wykorzystuje się w medycynie do tworzenia biologicznych zamienników przy transplantacji zastawek serca. Jednak dawcami tkanek są „normalne” zwierzęta, dlatego procedura nie budzi takich kontrowersji, jak przyszłościowe rozwiązania zakładające manipulacje genetyczne.
Źródła: Japan Times, Wired, Science