Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
W mediach dominują negatywne wiadomości. Na ekranach smartfonów, komputerów i telewizorów najczęściej możemy zobaczyć doniesienia o wojnie, kryzysach, morderstwach i wypadkach. Jednak na świecie dzieją się też pozytywne rzeczy. Policyjne statystyki pokazują na przykład, że maleje liczba przestępstw.
Nadmiar złych informacji negatywnie wpływa na ludzi i sprawia, że pesymistycznie patrzą na rzeczywistość. Problemem od lat zajmują się medioznawcy i psychologowie. Media żerują na ciekawości, a dziennikarze wiedzą, że negatywne wiadomości i przestępczość najlepiej przyciągają uwagę.
Przy takiej inflacji negatywnych newsów, można przeoczyć dobre wiadomości. A dane pokazują, że świat staje się bezpieczniejszy.
Brytyjski Urząd Statystyczny (Office for National Statistics, ONS) informuje, że w 2022 roku na Wyspach popełniono 12 proc. mniej przestępstw, niż w ubiegłych latach. Ze statystyk wynika, że:
Zobacz też: Fake newsy angażują młodych. Jak walczyć z dominującą dezinformacją?
Spadający wskaźnik zabójstw w Wielkiej Brytanii jest częścią globalnego trendu. Dane Banku Światowego pokazują, że praktycznie we wszystkich państwach morderstw jest mniej. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone i kraje Ameryki Łacińskiej.
Najmniej umyślnych zabójstw popełniono w Japonii, Słowenii i Irlandii. Najwięcej w Meksyku, Kolumbii, na Kostaryce i w USA.
Obecnie dwadzieścia państw ma wskaźnik zabójstw poniżej jednego na 100 tys. mieszkańców. Trzy dekady temu taki wynik odnotowano tylko w pięciu krajach.
Bezpieczniej jest też w Polsce. Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2001 roku w naszym kraju popełniono 1,39 mln przestępstw. Dwadzieścia lat później było ich 820 tys. Wzrosła także wykrywalność sprawców.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Mroczna strona każdego z nas. Rozmowa z profilerem sądowym | dr Maciej Szaszkiewicz
Globalny Wskaźnik Pokoju (GPI) to organizacja, która klasyfikuje kraje od najbardziej pokojowych do najbardziej niebezpiecznych. Opracowując ranking, opiera się on na ponad dwudziestu wskaźnikach, pogrupowanych w trzy kategorie: trwające konflikty (liczba zgonów w wyniku konfliktów, liczba uchodźców wewnętrznych i wojen), bezpieczeństwo i ochrona (poziom przestępczości, wskaźnik zabójstw, stabilność polityczna i działalność terrorystyczna) oraz militaryzacja (wydatki na wojsko, eksport i import broni, liczebność armii).
Według najnowszego raportu najbezpieczniejszym krajem świata jest Islandia. Za nią uplasowały się Nowa Zelandia, Irlandia, Austria, Dania, Portugalia, Czechy, Słowenia, Japonia, Singapur i Szwajcaria. Polska znajduje się na 25. miejscu w rankingu. Bezpieczeństwa nie gwarantują m.in. Afganistan, Rosja, Ukraina, Demokratyczna Republika Konga, Sudan i Libia.
Ranking GPI pokazuje, że Europa jest najbezpieczniejszym regionem świata. Trzeba jednak pamiętać, że poziom bezpieczeństwa danego kraju i regionu może zmieniać się w czasie.
Zobacz też: Media społecznościowe tylko za zgodą rodziców. Nowe prawo w Teksasie
Źródło: