Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Naukowcy opracowali przełomową pigułkę, która może jednocześnie zapobiegać przybieraniu na wadze bez ekstremalnej diety. Zespół badaczy z University of Texas Health Science Center w San Antonio opublikował badania nad swoim nowym lekiem o nazwie CPACC.
Na razie preparat był przetestowany wyłącznie na myszach, który były na diecie wysokotłuszczowej i wysokocukrowej. Co ciekawe, badacze złożyli już odpowiedni wniosek patentowy, żeby zastrzec wynaleziony przez nich lek na otyłość.
Testy kliniczne, mogą rozpocząć się już za dwa miesiące, ale zespół oczekuje na zgodę Institutional Review Board, która nadzoruje badania biomedyczne. Naukowcy planują przetestować podawanie leku doustnie, dożylnie i dootrzewnowo. Jednak „przyjmowanie specyfiku doustnie może wymagać większej dawki CPACC”, oznajmił Muniswamy z Centrum Medycyny Mitochondrialnej.
Lek na odchudzanie okazał się skuteczny u myszy spożywających dietę bogatą w cukry i tłuszcze, co sugeruje, że podobny wynik byłby możliwy w przypadku ludzi walczących o zrzucenie zbędnych kilogramów. Preparat ten jest najskuteczniejszy w połączeniu ze zrównoważoną dietą i aktywnością fizyczną – może on wspomagać spadek masy ciała u osób, które mają trudności z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych lub nie mogą ćwiczyć.
W połączeniu z niewielkimi zmianami stylu życia nasz lek zdecydowanie zmieniłby sytuację osób, które zmagają się z nadwagą
stwierdził Travis Madaris z Centrum Medycyny Mitochondrialnej.
Chociaż CPACC musi jeszcze przejść kilka testów, ma potencjał, by konkurować z popularnymi tabletkami semaglutydowymi, gdy tylko trafi na rynek.
Zobacz również:
CPACC hamuje wchłanianie magnezu przez komórki. Pierwiastek ten odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mitochondriów i wpływa na sposób wytwarzania i pożytkowania energii komórkowej. Naukowcy odkryli również, że usunięcie genu kontrolującego przepływ magnezu w komórkach pozwoliło myszom lepiej przetwarzać tłuszcze i cukry, w wyniku czego gryzonie stały się szczuplejsze.
Odkrycia te są wynikiem kilku lat pracy. CPACC może zmniejszyć ryzyko chorób kardiometabolicznych, takich jak zawał serca i udar mózgu. Przyczyni się także do ograniczenia występowania raka wątroby, który może być następstwem stłuszczenia tego organu
oświadczył Muniswamy
Rozwój CPACC wpisuje się w modę na leki odchudzające. Obecnie najpopularniejsze są zastrzyki, takie jak ozempic, wegovy i mounjaro. W międzyczasie zaczynają pojawiać się alternatywy, których twórcy chwalą się większą skutecznością. Jednak jakość wymienionych preparatów była poddawana w wątpliwość. Osoby, które zastosowały ozempic skarżyły się przede wszystkim na zwiotczenie skóry, mdłości, myśli samobójcze i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Konsumenci zażywający preparaty na odchudzanie pozwali producentów leków Novo Nordisk i Eli Lilly za„brak ostrzeżenia” o skutkach ubocznych. Chodzi między innymi o możliwość wywołania gastroparezy (przewlekłego opóźnienia opróżniania żołądka) lub paraliżu żołądka
Cudownych leków na odchudzanie pojawiło się mnóstwo, ale żaden nie zastąpi zdrowego rozsądku. Kilka lat temu panowała moda na tabletki z główką tasiemca. Miał to być jeden z ekspresowych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Skutki takich praktyk dla ludzkiego organizmu są wręcz opłakane. Wszystkie osoby, które narzekają na swoją nadwagę, muszą sobie uświadomić jedną rzecz. Żaden preparat nie może zastąpić zdrowego trybu życia i zmian w sposobie odżywiania się.
Zamiast liczyć na cud, lepiej ograniczyć spożywanie wysokokalorycznych potraw i zasięgnąć porady dietetyka. Do pracy, zamiast samochodem, lepiej pojechać rowerem, a wieczorny seans przed telewizorem zastąpić spacerem. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli CPACC faktycznie pozwoli na spożywanie wysokotłuszczowych potraw bez groźby przytycia, to skutki przyjmowania leku mogą być poważne. W naturze bowiem nic nie ginie i prędzej czy później pojawią się działania niepożądane.
Źródła:
To może cię również zainteresować: