Nauka
Serce ma swój „mózg”. Naukowcy badają jego rolę i funkcje
20 grudnia 2024
Sposób podróżowania zmieniał się na przestrzeni wieków dzięki rozmaitym wynalazkom. Obserwując postęp w tej dziedzinie, można spróbować przewidzieć, jak będzie wyglądał transport za kilka lub kilkanaście lat. Czy będziemy latać samolotami stratosferycznymi? Innowacje w podróżowaniu obejmują również odprawę na lotnisku i sposób, w jaki nadajemy bagaże.
Koncepcje zaczerpnięte z powieści i filmów science-fiction szybko przenikają do rzeczywistości. Już niedługo możemy spodziewać się latania dronami osobowymi nad Singapurem. Możliwe staną się nawet podróże w przestrzeń kosmiczną, by podziwiać nasz świat z krawędzi kosmosu. Przełomowe innowacje czekają na nas w transporcie lotniczym, gdzie będą poruszały się autonomiczne taksówki. Biometryczne tunele przyspieszą procedury bezpieczeństwa na lotniskach, a w futurystycznych hotelach gości czekać będą niezapomniane doświadczenia. Mając wiedzę na temat współczesnej technologii, możemy przewidzieć, jak zmienią się nasze sposoby podróżowania w niedalekiej przyszłości.
Identyfikacja biometryczna, oparta na odciskach palców, rozpoznawaniu twarzy i skanowaniu tęczówki, staje się coraz bardziej popularną metodą używaną na lotniskach na całym świecie. Dzięki szybkości i precyzji biometria może nawet o połowę skrócić czas przetwarzania danych dotyczących typowych procedur lotniskowych, takich jak odprawa bagażowa, dostęp do poczekalni, wejście na pokład i kontrola imigracyjna.
Przykładem jest międzynarodowe lotnisko w Dubaju, które w 2018 roku wprowadziło biometryczne tunele – smart gates. Zastosowano w nich rozpoznawanie twarzy do weryfikacji tożsamości podróżnych w zaledwie pięć sekund. Proces jest niezwykle prosty: po opuszczeniu samolotu podróżni przechodzą przez tunel, gdzie są skanowani, a następnie mogą kontynuować odbiór bagażu, omijając kolejki.
Zobacz również:
Metoda rozpoznawania twarzy jest już w ograniczonym zakresie używana na międzynarodowych lotniskach w Hongkongu, Tokio Narita, Tokio Haneda, Indira Gandhi International w Delhi, London Heathrow i Paris-Roissy-Charles de Gaulle.
W przyszłości możliwe będzie wprowadzenie zautomatyzowanej obsługi bagażu za pomocą programów opartych na sztucznej inteligencji. Istnieje również perspektywa utworzenia globalnej bazy danych opartej na AI (artificial intelligence), która umożliwi powiązanie podróżnych z ich bagażami. Te innowacje mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby zagubionych przedmiotów w dłuższej perspektywie czasowej.
Firmy lotnicze, takie jak Alaska Airlines, Lufthansa i Qatar Airways, współpracują z holenderskim pionierem w dziedzinie cyfrowych przywieszek, firmą Bagtag. Produkty te umożliwią podróżnym rejestrację i aktywację przywieszki w domu, a następnie pozostawienie bagażu w samoobsługowym punkcie i śledzenie jej za pomocą aplikacji.
W internecie coraz częściej pojawiają się filmy prezentujące drony pasażerskie i eVTOL – elektryczne samoloty pionowego startu i lądowania. Te nowoczesne pojazdy są zazwyczaj lekkie i wyposażone są w autopilot. Pozwala to pasażerom zasiąść za sterami – oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu i symulacji lotu w rzeczywistości wirtualnej.
Jednym z przykładów jest firma LIFT Aircraft, która chce umożliwić ludziom latanie bez licencji pilota w dronie HEXA. Wprowadzenie nowych zasad szkolenia i certyfikacji pilotów samolotów pionowego startu i lądowania jest obecnie rozważane przez amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (Federal Aviation Administration, FAA).
LIFT Aircraft planuje rozpocząć komercyjne loty w 2023 roku, umożliwiając podróżnym krótkie podróże trwające od 8 do 15 minut. Rezerwacje można będzie wykonać za pośrednictwem aplikacji na urządzenia przenośne, która zapewnia szkolenie, symulacje lotów, listę kontrolną przed lotem i wsparcie naziemne.
Inne firmy, takie jak chińska Ehang, koncentrują się na latających dronach-taksówkach, co ma rozwiązać problem korków drogowych. Natomiast nowojorska firma Kelekona planuje wprowadzić elektryczny dron mieszczący 40 pasażerów jako ekologiczny wariant dla transportu zbiorowego.
Volocopter jest kolejną interesującą firmą, która zamierza wprowadzić flotę elektrycznych taksówek powietrznych do Singapuru i Paryża w 2024 roku. Jest również Jetson ONE — jednoosobowy, w pełni elektryczny samolot, który może zawisnąć w powietrzu, utrzymać stabilny lot i wylądować. Może latać przez około 20 minut z prędkością do 100 km na godzinę.
Niektóre przedsiębiorstwa taksówkarskie stawiają na rozwój lotów, podczas gdy inne skupiają się na ulepszeniach na ziemi. Firma Motional oferuje autonomiczne taksówki dla pasażerów w Las Vegas, które korzystają z aplikacji Lyft i Uber, dostarczając ich do popularnych miejsc w mieście.
W taksówkach autonomicznych nadal musi być obecny człowiek. Jedna ale w tym roku samochody staną się w pełni bezzałogowe, jak informuje CNN Travel. Waymo, spółka zależna Google, również zyskuje popularność. Od 2020 roku świadczy usługi przewozu osób w pełni autonomicznymi pojazdami w niektórych częściach Phoenix w Arizonie.
W Ameryce Północnej główni gracze, tacy jak Amazon, Tesla i Cruise, przyspieszają rozwój swoich usług. Amazon testuje samodzielne jednostki Zoox w San Francisco. Tesla wprowadziła aktualizację oprogramowania Full Self-Driving Beta, eliminując wcześniejsze zagrożenia bezpieczeństwa. Cruise prowadzi testy swoich samochodów w San Francisco i Austin.
W Chinach gigant technologiczny Baidu oferuje w pełni zautomatyzowane usługi przewozowe Apollo Go w miastach takich jak Pekin, Chongqing i Wuhan. Firma planuje w 2023 poszerzenie swojej floty samochodów, z których każdy będzie mógł wykonać średnio 15 przejazdów dziennie.
Ponadto, w zasięgu ręki (i kieszeni) najzamożniejszych odkrywców leży turystyka kosmiczna, otwierając drogę do podróży poza ziemską atmosferę. Blue Origin organizuje wycieczki poza linię Kármána, granicę kosmiczną, oddaloną o 100 km od poziomu morza. SpaceX, z kolei, przeprowadził udane misje komercyjne wokół Ziemi, na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Planuje również pierwszą cywilną misję wokół Księżyca w 2023 roku, z udziałem japońskiego przedsiębiorcy Yūsaku Maezawy oraz załogi składającej się z artystów, aktorów, muzyków i sportowców.
Firma Spaceship Neptune, proponuje luksusowe podróże na umowną granicę kosmosu w kapsule ciśnieniowej. Podczas sześciogodzinnej podróży pasażerowie będą mogli podziwiać panoramiczne widoki Ziemi, delektować się wykwintnymi posiłkami i koktajlami, a następnie wrócić. Virgin Galactic planuje również rozpoczęcie 90-minutowych lotów w górne warstwy atmosfery jeszcze w tym roku. Pasażerowie będą mieć około minuty na podziwianie oszałamiających widoków i doświadczenie stanu nieważkości.
Źródła:
1. Kate Springer, „CNN Travel”, „The future of travel: 10 concepts that will change the way we experience the world”, 2023
To może cię również zainteresować: