Humanizm
Hulaj dusza, piekła nie ma. Zetki, influencerzy i pieniądze
16 listopada 2024
Pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow opuściła Murmańsk, kierując się na Czukotkę. Podróż będzie liczyć 5 tys. km
Jednostka mająca 140 metrów długości i 40 metrów szerokości ma zastąpić elektrociepłownię Chaunskaja oraz elektrociepłownię Bilibino, która składa się zaledwie z czterech reaktorów o mocy 12 MW, a musi zaspokoić nie tylko potrzeby miasta, ale także kopalń złota oraz ołowiu.
Według rosyjskiego programu informacyjnego „Vesti”, taka elektrownia mogłaby oświetlić i ogrzać miasto liczące nawet 100 tys. mieszkańców.
„To ważne wydarzenie zarówno dla naszej firmy, jak i całej Czukotki. Akademik Łomonosow wyruszył w podróż do Pewek, by zapewnić ekologiczne i stałe dostawy energii dla ludzi i przedsiębiorstw. Na naszych oczach tworzy się arktyczna przyszłość” – podkreślił Aleksiej Lichaczow, dyrektor generalny Rosatomu.
Elektrownia składa się z dwóch bloków jądrowych KLT-40S o mocy 35 MW każdy. Podobne były używane już m.in. na lodołamaczach Tajmyr i Wajgacz. Żywotność pływającej elektrowni szacuje się na co najmniej 36 lat; są to trzy 12-letnie cykle, które przedzielą krótkie przerwy na załadunek paliwa jądrowego.
Jeżeli konstrukcja się sprawdzi, powstaną kolejne jednostki tego typu. Rosjanie podkreślają, że pływające elektrownie będą wykorzystywane do dostarczania prądu w trakcie realizacji projektów wydobywczych i wojskowych w Arktyce.
Odpowiadając na krytykę organizacji ekologicznych, które ochrzciły elektrownię mianem „pływającego Czarnobyla”, Rosjanie zapewniają, że konstrukcja spełnia wszystkie wymagania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) i nie stanowi zagrożenia dla środowiska.
Rosatom przekonuje, że projekt cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony klientów z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Potencjalnych inwestorów przekonuje niewielki rozmiar oraz cena jednostek. „Te małe reaktory jądrowe mogą działać nieprzerwanie od trzech do pięciu lat, co znacznie obniża koszty wytwarzania energii elektrycznej” – podkreślono w oświadczeniu.
Źródła: BBC, Energetyka24.pl