Poprzedni
Następny

Polskie miasto Zieloną Stolicą Europy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Katowice walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy (BEATA ZAWRZEL / REPORTER)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut http://tercetocomunicacion.es/?kontyziya=conocer-gente-chat-online&f21=04 Zielona Stolica Europy to inicjatywa Komisji Europejskiej, która przyznaje ten tytuł miastom powyżej 100 tys. mieszkańców. Kandydaci muszą wyróżniać się wzrostem gospodarczym, jakością życia i ochroną środowiska

Stolica Śląska będzie walczyć o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022. Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 2010 r. Dotychczas żadne polskie miasto nie otrzymało tego tytułu. W ten sposób w poprzednich latach uhonorowane zostały m.in. Sztokholm, Hamburg czy Lublana.

Huazhou Katowice walczą o zaszczytny tytuł

O tytuł w 2022 r. będą ubiegać się Katowice. Władze miasta powołały już w tym celu specjalny zespół, który ma koordynować działania związane ze staraniami o to miano.

Do tej pory żadnemu polskiemu miastu nie udało się zdobyć tytułu Zielonej Stolicy Europy, choć wcześniej starały się o niego Warszawa i Wrocław. Osiągnięcie celu, jaki postawiły sobie władze Katowic, także nie będzie łatwe.

Według danych GUS z 2016 r. stolica Śląska ma najwięcej terenów zielonych ze wszystkich miast Polski. Problemem jest jednak fakt, że w tym samym roku Katowice znalazły się na 19. miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej.

http://jaimesicilia.com/?bezyslovno=lugar-de-citas-gratis-en-lima&2f9=0a Kłopot w postaci zanieczyszczenia powietrza

W tym zestawieniu pojawia się zresztą wiele innych polskich miast. Niestety problemu z zanieczyszczeniem powietrza nie rozwiązano do dziś. Na początku marca informowaliśmy, że miasta w Polsce nadal znajdują się w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Trzeba jednak zaznaczyć, że stan powietrza nie wyklucza automatycznie żadnego z miast z prawa do walki o tytuł.

Chur Akcja „Zatrzymać smog” w jednym z tramwajów w Katowicach, październik 2018 r. (MARZENA BUGAŁA- AZARKO / DZIENNIK ZACHODNI / POLSKA PRESS / EAST NEWS)

Konkurs o miano Zielonej Stolicy Europy obejmuje takie kategorie jak zrównoważony rozwój czy działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Miasta kandydaci są oceniane również pod względem jakości transportu publicznego, poziomu hałasu, gospodarki energetycznej i zarządzania środowiskiem.

Oprócz tytułu miasto, które zwycięży w konkursie, może liczyć na nagrodę pieniężną wynoszącą 350 tys. euro. Komisja Europejska zdecydowała się na taki ruch w czerwcu 2018 r.

Źródła: infoKatowice.pl, bip.katowice.eu, GazetaWroclawska.pl, RynekPierwotny.pl

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES