Nauka
Od fotonu do czarnej dziury. Nowa teoria grawitacji budzi emocje
24 maja 2025
Spółka Emirates Water and Electricity Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (EWEC) ogłosiła, że elektrownia Noor Abu Dhabi rozpoczyna komercyjną działalność.
Spółka Emirates Water and Electricity Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (EWEC) ogłosiła, że elektrownia Noor Abu Dhabi rozpoczyna komercyjną działalność.
Elektrownia solarna Noor Abu Dhabi w mieście Sweihan powstała dzięki współpracy firm z Japonii, Indii a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest w stanie wyprodukować 1,177 MW energii elektrycznej, która zostanie dostarczona do 90 tys. odbiorców.
Wyprodukowany przez elektrownię prąd zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 1 mln ton sześciennych rocznie. Stawia to Zjednoczone Emiraty Arabskie w czołówce krajów walczących z emisją dwutlenku węgla a także wypełniających założenia przyjętego w 2015 r. porozumienia paryskiego.
W 2017 r. przetarg na budowę solarnej farmy wygrała indyjska firma Sterling and Wilson. Głównym wykonawcą została japońska korporacja Marubeni. Na elektrownię składa się 3,2 mln paneli fotowoltaicznych dostarczonych przez chińskie konsorcjum Jinko Solar. Zajmują one łączną powierzchnię 8 km kw.
Budowa Noor Abu Dhabi to pierwszy krok ku realizacji ogłoszonego w 2017 r. szerokiego planu. Zakłada on, że do 2050r 50% energii elektrycznej produkowanej w kraju będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie z takich źródeł w Emiratach pochodzi 25 proc. energii.
„Noor Abu Dhabi będzie produkowała energię odnawialną, co pozwoli na lepsze wykorzystanie naszych naturalnych źródeł. Projekt na tak wielką skalę został ukończony w terminie i również nie przekroczył zakładanego budżetu. Pokazuje to, że także Zjednoczone Emiraty Arabskie są w stanie tworzyć światowej klasy rozwiązania w produkcji energii elektrycznej”. Powiedział Othman Jumaa Al Ali, dyrektor generalny spółki EWEC.
Jak zaznacza Al Ali, prąd wyprodukowany w nowo powstałej elektrowni solarnej jest także rekordowo tani. Jedna kilowatogodzina energii elektrycznej wyprodukowanej przez Noor Abu Dhabi kosztuje 8,888 filsów, co odpowiada 2,4 centa.
Jak zauważył portal Gulftoday, budowa nowej elektrowni fotowoltaicznej pokazuje także, że Emiraty coraz bardziej otwierają się na inwestycje zagranicznego kapitału. Uruchomienie nowej elektrowni pozwoliło Zjednoczonym Emiratom Arabskim stać się ważnym międzynarodowym partnerem w walce z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Twierdzi przewodniczący Departamentu Energii Abu Zabi Awaidha Al Marara.
Inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest wyjątkowo opłacalne ze względu na duże nasłonecznienie. To kolejny krok władz tego kraju służący zmianie struktury gospodarki. To wszystko w ramach planu zakładającego uniezależnienie się od produkcji ropy do 2030 r.
Źródła: Forbes, pv.tech.org, GulfToday, Aviation Week