Nauka
Obniżony poziom Morza Śródziemnego. Naukowcy rozwiązali zagadkę
11 grudnia 2024
Satelity opuszczające Ziemię są budowane z różnych wytrzymałych materiałów, takich jak stopy tytanu, aluminium czy kompozyty węglowe. Charakteryzują się one niską masą oraz wysoką odpornością na wibracje i zmienne temperatury. Tymczasem japońscy naukowcy udowodnili, że możliwe jest wysłanie w kosmos satelity z drewna magnolii. Niedawno taki satelita dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
Na pierwszy rzut oka drewno może wydawać się nietypowym materiałem do budowy statków kosmicznych. Mimo to, to właśnie ono stało się bazą dla LignoSat – pierwszego na świecie drewnianego satelity. Ten niewielki japoński statek kosmiczny, w kształcie prostopadłościanu o bokach długości 10 centymetrów, 5 listopada 2024 roku dotarł na ISS na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon. Choć jego rozmiary mogą wydawać się niepozorne, naukowcy wierzą, że LignoSat może znacząco wpłynąć na rozwój technologii kosmicznych oraz eksplorację przestrzeni kosmicznej.
„Drewno jako materiał w kosmosie może wydawać się nietypowym wyborem. Jednak badania nad jego zastosowaniem mogą przynieść zaskakujące korzyści. Drewniany satelita może okazać się bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne konstrukcje. Eksperyment ten ma potencjał zmienić sposób myślenia o projektowaniu statków kosmicznych” – powiedziała Meghan Everett, zastępczyni głównego naukowca programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA.
Polecamy: Wszechświat nie jest pustką. Co skrywa przestrzeń kosmiczna?
Dlaczego w ogóle pojawia się troska o środowisko naturalne w kosmosie? Konwencjonalne satelity są wykonane głównie z aluminium i innych stopów. Po zakończeniu swojej misji spadają w kierunku Ziemi, gdzie ulegają spaleniu w atmosferze. Podczas tego procesu uwalniają szkodliwe tlenki glinu, które mogą zakłócać równowagę termiczną planety i uszkadzać warstwę ozonową.
Naukowcy zwracają uwagę na lawinowo rosnącą liczbę satelitów krążących wokół naszej planety. Sama megakonstelacja Starlink firmy SpaceX składa się obecnie z około 6 500 aktywnych statków. Zgodnie z danymi Union of Concerned Scientists (UCS), na dzień 1 maja 2023 roku na orbicie Ziemi znajdowało się 7 560 aktywnych satelitów.
Liczba satelitów na orbicie stale rośnie. Na przykład w 2019 roku Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) odnotowało prawie 5 000 satelitów. Oznacza to wzrost o 2,68 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Drewno magnolii, wykorzystane w konstrukcji LignoSat, mogłoby w przyszłości stanowić kluczowy materiał w budowie ekologicznych satelitów. W przeciwieństwie do aluminium drewno nie uwalniałoby dużych ilości szkodliwych substancji podczas spalania w atmosferze. Członkowie zespołu misji podkreślają, że takie podejście może być krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju technologii kosmicznych.
„Metalowe satelity mogą w przyszłości zostać zakazane. Jeśli nasz pierwszy drewniany satelita spełni swoje zadanie, planujemy zaoferować tę technologię firmie SpaceX Elona Muska” – powiedział Reuterowi Takao Doi, emerytowany japoński astronauta, inżynier lotniczy i profesor Uniwersytetu w Kioto.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Spór o skarby Arktyki. Kto zgarnie fortunę ukrytą pod lodem #obserwacje
Już za około miesiąc japoński satelita zostanie wypuszczony z pokładu ISS na orbitę okołoziemską. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jego pokładowa elektronika przez kolejne pół roku będzie zbierać dane o stanie technicznym. Następnie będzie przekazywać je na Ziemię.
„Zespół badawczy będzie monitorować temperaturę i odkształcenia drewnianej konstrukcji. Sprawdzi również, jak materiał reaguje na próżnię oraz warunki atomowego tlenu i promieniowania” – dodała Meghan Everett.
Czy statki kosmiczne przyszłości będą wykonane z drewna? Na ten moment wydaje się to mało prawdopodobne w przypadku większych konstrukcji. Jednak drewno może okazać się idealnym materiałem dla małych satelitów, takich jak te z konstelacji Starlink.
Polecamy: Będą polskie satelity. Jest dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego