Humanizm
Presja otwartej przestrzeni. Tak organizacja biura wpływa na mózg
18 stycznia 2025
Premier australijskiego stanu Wiktoria, Jacinta Allan powołała specjalny urząd, którego zadaniem ma być zmiana zachowań mężczyzn. Okazuje się, że minister ds. kobiet nie wystarczy i stan potrzebuje aż dwóch osobnych urzędników zajmujących się sprawami kobiet.
Pierwszym w Australii sekretarzem ds. zmiany zachowań mężczyzn zostanie poseł Tim Richardson, poinformowała Allan. Premier stanu Wiktoria powiedziała, że stanowisko to pokazuje zaangażowanie jej rządu w tworzenie „bezpieczniejszego miejsca dla kobiet i dzieci”. W jej opinii nowe funkcja ma zakończyć „tragedię śmierci kobiet z rąk mężczyzn”.
Polecamy: Mężczyźni w drogich samochodach są postrzegani jako lepsi reproduktorzy
„Jest to pierwsze tego rodzaju stanowisko w Australii. Osoba, która będzie je piastowała, skupi się na wpływie internetu i mediów społecznościowych na postawy chłopców i mężczyzn wobec kobiet oraz budowanie relacji opartych na szacunku”
– napisała Allan w oświadczeniu.
Tim Richardson podzielił się swoją nominacją w poście do swoich obserwujących na Instagramie. Polityk napisał, że rozumie znaczenie tej roli.
Polecamy: Fenomen trad wife – czy nowocześni mężczyźni marzą o tradycyjnych żonach?
„Wiemy, że nadszedł czas, aby podjąć działania w sprawie przemocy mężczyzn wobec kobiet, a wszystko zaczyna się od nas, mężczyzn i chłopców. Musimy sprawić, aby nasz stan stał się bezpieczniejszym miejscem dla kobiet i dzieci. W tym celu należy wspólnie pracować nad zakończeniem tragedii kobiet z rąk mężczyzn”
– napisał Richardson.
Richardson zaznaczył, że będzie współpracował z Vicki Ward, minister ds. zapobiegania przemocy w rodzinie.
„Nie będzie to łatwa praca, ale jest ważna i nie możemy sobie pozwolić na to, by się nią nie zająć”
– dodał australijski polityk.
Ogłoszenie premier spotkało się z reakcją użytkowników mediów społecznościowych, a wielu z nich określiło tę rolę jako „żart”. Internauci twierdzą, że nowa rola dzieli i pogłębia stereotypy wobec mężczyzn jako sprawców aktów przemocy wobec kobiet.
„Ty tak na serio? Aż tak gardzisz mężczyznami? Czy obserwowałaś również zachowanie kobiet? To działa w obie strony”
– skomentowała jedna z kobiet.
Inna stwierdziła, że nowy urząd to nic innego jak „demonizowanie mężczyzn” i wezwała rząd do skupienia się na przepisach dotyczących kaucji i trzymania przestępców w więzieniu.
Polecamy: Różnice między kobietami i mężczyznami. Przyczyny mogą tkwić w mózgu
„Mówisz poważnie? Co za absolutny żart. Demonizujesz mężczyzn, podczas gdy bardzo niewielki odsetek z nich to przestępcy, a prawie wszyscy to ludzie, których już wypuściłeś za kaucją lub są już znani policji”
– napisała jedna z użytkowniczek platformy X.
Co istotne, w stanie Wiktoria istnieje już specjalne stanowisko ministra ds. kobiet. Natomiast nie ma adekwatnego urzędu ds. mężczyzn, mimo że w Australii odnotowuje się trzy razy więcej samobójstw wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Problemami męskiej części społeczeństwa jednak nikt się nie przejmuje.
Polecamy: Concept in Classroom Assesment. Klasometria może zmienić szkołę, nauczycieli i uczniów
Decyzja o powołaniu nowego urzędu spotkała się również z pozytywnymi reakcjami. Jej zwolenniczki mają nadzieję, że stanowisko to pomoże rozwiązać problem przemocy wobec kobiet w Australii.
„HEAR HEAR!!! Świetna decyzja Jacint. Sekretarz parlamentarny ds. zmiany zachowań mężczyzn to może niezbyt wymowna nazwa, ale to świetna inicjatywa. Z niecierpliwością czekam, aby zobaczyć, jakie decyzje podejmie, aby zacząć coś zmieniać”
– skomentowała jedna z internautek.
Trzeba przyznać, że decyzja australijskiej polityk jest odważna i śmiała. Można się tylko zastanawiać, w jaki sposób urzędnik będzie chciał zmienić zachowania mężczyzn. Do rozwiązania pozostaje również kwestia równości. Skoro kobiety w australijskim stanie Wiktoria mają aż dwóch urzędników, którzy w zamyśle mają dbać o ich interesy, to kto ma dbać o interesy mężczyzn? Jeśli równość kobiet i mężczyzn ma polegać na bagatelizowaniu problemów tych ostatnich, to po co nam ona?
Polecamy: Jak wychować chłopców na mężczyzn? Są na to sposoby