Nauka
Homo sapiens i tajemniczy gatunek człowieka. Mamy jego geny
01 grudnia 2024
W USA trwa pierwszy od 15 lat strajk scenarzystów. Protest z pewnością wpłynie na produkcję wielu seriali wyświetlanych na platformach strumieniowych. Autorzy rozpoczęli akcję po nieudanych negocjacjach pomiędzy amerykańską gildią scenarzystów a grupą handlową Alliance of Motion Picture and Television Producers.
Amerykańscy fabularzyści twierdzą, że zarabiają zbyt mało, szczególnie w dobie ogromnej popularności platform strumieniowych. Akcja protestacyjna, którą rozpoczęli, wpłynie na produkcję wielu cenionych seriali. Już teraz kręcenie wielu znanych tytułów zostało przełożone lub wręcz zawieszone. Widzowie mogą jeszcze nie zauważyć efektów strajku, ale jeśli będzie on kontynuowany, to każdy użytkownik Netflixa i innych platform odczuje następstwa protestu.
Pierwszymi programami, których producenci musieli wstrzymać realizacje, są „The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”, „Late Night With Seth Meyers” czy „Jimmy Kimmel Live!”. Premiera 48. sezonu legendarnego „Saturday Night Live” również została przełożona z powodu strajku scenarzystów. Z kolei aktorka i prezenterka Drew Barrymore ogłosiła, że w ramach solidarności ze protestującymi rezygnuje z poprowadzenia tegorocznej gali MTV Movie & TV Awards.
Przeczytaj również:
Wszystko, co oglądamy i lubimy w filmach i telewizji, rodzi się z dzięki twórcom. Wysłuchałam scenarzystów i chcę ich naprawdę uszanować. Dlatego w geście solidarności z protestującymi wycofam się z prowadzenia MTV Movie & TV Awards
napisała w oświadczeniu dla NBC News.
Oprócz programów telewizyjnych typu „late show” także popularne i ulubione seriale mogą mieć opóźnienia w produkcji najnowszych sezonów. Bracia Matt i Ross Dufferowie, twórcy „Stranger Things”, jednej z najbardziej rozpoznawalnych produkcji Netfliksa, poinformowali o tym, że kręcenie piątego sezonu zostało przerwane.
Pisanie nie kończy się wtedy, gdy zaczyna się filmowanie. Ekipa filmowców chce rozpocząć produkcję, ale nie jest to możliwe, gdy trwa ten strajk. Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie osiągnięte porozumienie, abyśmy wszyscy mogli wrócić do pracy. Do tego czasu, bez odbioru
napisali na Twitterze.
Problemy produkcyjne ma także „Hacks”, który wyświetlany jest na HBO Max.
Jesteśmy zdruzgotani, że nie możemy być teraz z naszą niesamowitą ekipą, ale nie było innej możliwości. Pisanie odbywa się na każdym etapie produkcji i postprodukcji. To właśnie sprawia, że programy i filmy są dobre
napisała Jen Statsky, główna scenarzystka serialu
Lista seriali, których produkcję wstrzymano, jest dłuższa. Do pozostałych tytułów należą m.in. „Yellowjackets”, „Cobra Kai”, „Abbott Elementary”, „Family Guy”, czy „The Last of Us” i wiele innych.
Strajk rozpoczął się po nieudanych negocjacjach między Amerykańską Gildią Scenarzystów a Alliance of Motion Picture and Television Producers. Ta ostatnia organizacja zrzesza ponad 350 amerykańskich firm, które zajmują się produkcją filmową i telewizyjną. Jest również przedstawicielem platform strumieniowych.
Pierwszym żądaniem scenarzystów są wyższe płace. Argumentują, że potrzebna jest zmiana dotychczasowego modelu biznesowego, ponieważ obecny sprawił, że coraz trudniej otrzymać wyższe wynagrodzenie. Strumieniowane treści mają mniejszą liczbę odcinków niż ich telewizyjne odpowiedniki, co sprawia, że autorom scenariuszy trudniej jest utrzymać stały dochód. Problem jest także z tzw. residual fees. Jest to opłata, którą otrzymują twórcy po wprowadzeniu produkcji do emisji za granicą. Netflix i inne platformy nie muszą jej opłacać.
Drugim postulatem strajkujących jest wprowadzenie przepisu, który wymaga od producentów zatrudnienia określonej liczby scenarzystów. Bez względu czy będą potrzebni, czy nie.
Widzowie muszą zatem przygotować się na dalsze opóźnienia ich ulubionych produkcji, ponieważ nie wiadomo, ile potrwa protest. To jednak nie powinno nikomu spędzać snu z powiek, ponieważ na platformach strumieniowych jest niezliczona liczba seriali i innych programów, które można oglądać. Z pewnością nikt się nie będzie nudził. Poza tym zawsze można wyłączyć telewizor lub komputer i zająć się czymś bardziej twórczym.
Źródła:
Przeczytaj także: