Nauka
Uczeni stworzyli mapę fal grawitacyjnych. Zaskoczyła ich anomalia
14 stycznia 2025
W Szwecji coraz większą uwagę zwraca zjawisko „soft girls”, które dotyczy młodych kobiet wybierających alternatywny sposób funkcjonowania. Trend ten zyskuje popularność w mediach społecznościowych, gdzie przedstawia się życie pozbawione pracy zawodowej jako świadomy wybór. Taka postawa kontrastuje z dotychczas dominującym podejściem, które stawiało na osiąganie sukcesów zawodowych. Co kryje się za tym nowym stylem życia i dlaczego staje się on coraz bardziej atrakcyjny dla młodego pokolenia?
BBC opisuje ten trend na przykładzie 25-letniej Szwedki, Vilmy Larsson, która zrezygnowała z pracy, aby prowadzić inny styl życia. Jak sama przyznaje, nigdy wcześniej nie była tak szczęśliwa. Vilma jest utrzymywana przez swojego partnera, pracującego zdalnie, co pozwala jej poświęcać czas na gotowanie, sprzątanie, ćwiczenia na siłowni czy spotkania ze znajomymi. W praktyce odgrywa rolę nowoczesnej gospodyni domowej, jednak brak dzieci sprawia, że ma dużo wolnego czasu na realizację własnych pasji. Swoje codzienne życie dokumentuje i promuje w mediach społecznościowych, takich jak Instagram i TikTok.
Trend „soft girl” pojawił się w mediach społecznościowych już około 2010 roku. Dopiero w Szwecji w ostatnich latach zaczął jednak zdobywać większą popularność. Potwierdza to raport Ungdomsbarometern z 2024 roku, który zwrócił uwagę na rosnącą liczbę kobiet identyfikujących się z tym stylem życia. W badaniu zauważono również, że coraz więcej uczennic w wieku 7–14 lat wyraża aspiracje do pełnienia roli „soft girl”. Aż 14 proc. z nich zadeklarowało, że w przyszłości wolałoby nie pracować zawodowo.
Termin „soft girl” stał się swego rodzaju kontrastem wobec popularnego niegdyś trendu „girl boss”, który zakładał, że kobiety powinny dążyć do sukcesu zawodowego jako miernika swojego statusu społecznego. „Soft girls” odrzucają ten model na rzecz prostszego, bardziej hedonistycznego stylu życia.
„To reakcja na wieloletni wzorzec »girl boss«, który nakładał wyjątkowo wysokie wymagania dotyczące sukcesu w pracy i życiu osobistym” – tłumaczy Johanna Göransson, badaczka związana z projektem „Ungdomsbarometern”.
Polecamy: Zadbaj o to, by Twoja praca miała sens. Przeciwności losu mogą wzmacniać
Nie należy jednak utożsamiać „soft girls” z tradycyjnymi gospodyniami domowymi. W wielu przypadkach szwedzkie pary decydują się na życie bezdzietne, co oznacza, że kobiety pozostające w domu dysponują większą ilością czasu wolnego, który mogą poświęcać na rozwijanie swoich zainteresowań. Chociaż odsetek kobiet rezygnujących z pracy w Szwecji pozostaje stosunkowo niski, trend jest zauważalny i zyskuje na znaczeniu. BBC donosi, że zjawisko to stało się jednym z najgorętszych tematów dyskusji publicznej w kraju. Temat ten jest również szeroko omawiany w szwedzkiej telewizji publicznej.
Styl życia „soft girls” budzi mieszane reakcje. Gudrun Schyman, współzałożycielka szwedzkiej partii feministycznej, określiła go jako „krok wstecz” w walce o równość płci. Z kolei partia Szwedzkich Demokratów wyraża pozytywne nastawienie do tego zjawiska, argumentując, że może ono przyczynić się do wzrostu stabilności rodzinnej. Pomijając dyskusję na ten temat, warto zastanowić się nad źródłami „soft girls”.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Szkolny koszmar po latach. „Czułam, że tracę zmysły” #obserwacje
Za przyczynę rosnącej popularności tego stylu życia uważa się kulturę równowagi między pracą a życiem prywatnym, która jest mocno zakorzeniona w Szwecji. Tylko 1 proc. Szwedów pracuje więcej niż 50 godzin tygodniowo. Dla porównania, w Polsce w 2021 roku średnia liczba przepracowanych godzin tygodniowo wynosiła 43,3. Pomimo krótszego czasu pracy, Szwedzi coraz częściej zmagają się z rosnącym poziomem stresu, co podkreślają badania „Ungdomsbarometern”.
Wydaje się, że trend „soft girl” jest szczególnie popularny wśród pokolenia Z. Preferuje ono promowanie zdrowego stylu życia nad dążeniem do sukcesu zawodowego.
„Media społecznościowe skupiają się głównie na treściach lifestylowych. Zgodnie z nimi praca zawodowa odgrywa drugorzędną rolę. Ważniejsze są aktywność fizyczna i dobre samopoczucie” – wyjaśnia Göransson.
Czy styl życia „soft girl” zwiastuje głębsze zmiany społeczne w Szwecji? Zależy, jak na to spojrzeć. Jeśli oznacza jedynie rezygnację z pracy zawodowej i skupienie się na własnym komforcie, można uznać go za nową modę. Jeśli jednak miałby wpłynąć na wzrost liczby urodzeń w Szwecji, to nic nie wskazuje na to, by był w stanie zrealizować ten cel.
Polecamy: Kultura czasu wolnego. Dlaczego balans między pracą a rekreacją jest tak ważny